Bohça Böreği Tarifi

06.02.2013
1.950
Bohça Böreği Tarifi

Bohça Böreği Tarifi

Bu böreğin görüntüsünü çok seviyorum. İçine istediğiniz her harcı da koyup, sevdiklerinize gönül rahatlığı ile sunabilirsniz. Afiyet olsun…

MALZEMELERİ:

  • 4 bardak elenmiş un
  • 3 yumurta
  • Yarım paket margarin (125 gram)
  • 1 fincan küllü su
  • Yeterince tuz
  • 1 çay bardağı un(hamur açmak için)
   bohca boregi

YAPILIŞI:

1. Elenmiş un, yeterince tuz, üç yumurta, eritilmiş iki kaşık yağ, bir fincan küllü su, biraz da sade su ilâvesiyle güzelce yoğrulur. Üzeri ıslatılmış bezle örtülerek yirmi dakika kadar dinlendirilir.

2. Uzunlamasına rulo yapılır, yumurta büyüklüğünde eşit parçalara bölünür. Kesilen parçalar yumak yapılır. Üzerlerinin kabuk bağlamaması için ıslatılmış bezle yine örtülür. Biraz bekletilir. Kış ise biraz daha fazla bekletilir, dinlendirilir.


Sponsorlu Baglantilar3. Hamur tahtası üzerine un serpilerek merdane ile bir beze alınıp yassıltılır. Sonra oklava ile bilinen şekilde yufka açılır. İlk yufka yağlanmış bir tepsi üzerine kenarları sarkacak şekilde yerleştirilir. Üzeri yağlanır. Böylece diğer yufkaların üzerleri tepsiye serildikçe yağlanır, bütün yufkalar bitirilir.

4. Yufkaların üzerine düzgünce harcı konur. Kenarları biraz boş bırakılır. Dört ucundan birer birer kaldırılarak bohça gibi katlanır. Üzeri yağlanır, fırına verilir.

NOT:
Aynı şekilde çok ince açılan üzerleri yağlanmış yufkaların yarısının üzerine harç konur. Diğer yarısı da her bir yufkanın araları yağlanarak tamamlanır, üst kısmına yağlı yumurta sarısı sürülüp fırına verilir. Buna da “İnce Börek” adı verilir. Yalnız bu börek pişirilmeden önce istenilen şekilde kesilir. Üzerine de ayrıca yağ haşlanabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.