Çaylı İki Renkli Kek Tarifi

26.10.2015
2.408
Çaylı İki Renkli Kek Tarifi

Çaylı İki Renkli Kek Tarifi
Eskiden çaylı keki sadece kakaolu yapar, ıslak kek gibi sunardım. Tabi ki arada hala öyle yapıyorum. Bu çaylı keki ise yeni öğrendim bayıldım. Bu görüntüsüyle daha çok mozaik keke benzeyen, ama yenildiğinde o çay tadını alabildiğiniz harika bir kek… Yapıp, misafirlerime sunduğumda çok seviyorlar. Ayrıca sabahtan çok çayım kalırsa, atmak yerine bu şekilde değerlendiriyorum. Çocuklar da bayılıyor.
MALZEMELERİ:
3 yumurta
1 bardak çay (demli olsun.)
1,5 bardak toz şeker
Bir bardaktan iki parmak az sıvı yağ
1 vanilya
1 kabartma tozu
1 yemek kaşığı kakao
2,5 bardak un
cayli iki renkli kek
YAPILIŞI:
Öncelikle her kekte olduğu gibi yumurtalarımızı karıştırma kabına kırıyoruz. Daha sonra şekerimizi ilave ediyoruz ve mikser yardımıyla iyice köpük köpük olana kadar yüksek derecede çırpıyoruz.


Sponsorlu BaglantilarDaha sonra çayımızı, sıvı yağımızı ilave edip, önce mikserin düşük derecesinde daha sonra da yüksek derecede çırpmaya devam ediyoruz. Vanilyayı katıyoruz.

Un ve kabartma tozunu eleyerek ilave ediyoruz. Bu aşamada mikserin en düşük derecesinde çırpıyoruz. Kek kalıbımızı yağlıyoruz.

Harcımızın 3/4 ünü döküyoruz. Kalan 1/4 üne kakaoyu ekleyip, çırpıyoruz ve bu karışımı diğer karışımın üzerine döküyoruz.

Bu aşamada bir bıçak veya şiş ile üstten hafif karıştırıyoruz. Fırınımızı 170 derecede ısıtıyoruz. Kekimizi atıyoruz.

İlk 20 dakika kapağını açmadan pişiriyoruz. Daha sonra kontrollü olarak devam ediyoruz ama yine de çok açmayın. Süre vermek istemiyorum. Çünkü her fırın farklı sürede pişirir.

Kürdan yardımıyla pişip, pişmediğini kontrol edin.

Fırından çıkarıp, ilk sıcaklığı gidince, kalımızı ters çevirip kekimizi çıkarıyoruz ve dilimleyerek servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.