Cevizli Un Helvası Tarifi

06.09.2016
3.738
Cevizli Un Helvası Tarifi

Cevizli Un Helvası Tarifi

Helvalar, Türk mutfağının olmazsa olmaz tatlılarının arasında yer alıyor. Her özel günde evlerimizde mutlaka kavuruyoruz. Hatta canımız tatlı çektiğinde gecenin bir yarısı da olsa aklımıza helva gelir. Bu gün sizlere çok lezzetli bir un helvası tarifi vermek istiyorum. Ceviz çok yakışıyor. Mutlaka denemelisiniz diye düşünüyorum. Kavurmasının miktarı size kalmış, kimi çok kavrulmuş sever, kimi az kavrulmuş. Sizler istediğiniz rengi alıncaya kadar kavurun. Buyurun bu lezzetli helvanın tarifine…

MALZEMELERİ:
100 gr. margarin
2 bardak un
1 çay bardağı sıvı yağ
Kırılmış ceviz
3 bardak su
2 bardak şeker
cevizli un helvasi
YAPILIŞI:
Üç bardak suyumuzu ısıttıktan sonra bir kaba alıyoruz. İçine şekerimizi ekliyoruz ve şeker eriyene kadar karıştırıyoruz.


Sponsorlu BaglantilarTencereye margarini alıyoruz. Sıvı yağı da katıyoruz. Margarin eridikten sonra unumuzu ekliyoruz. Sürekli karıştırarak kavurmaya başlıyoruz.

Kavururken biraz yorulacaksınız ama sonucu için değer 🙂 .

İstediğimiz rengi alana kadar karıştırarak, kavurmaya devam ediyoruz.

Ardından kırdığımız cevizleri de katıyoruz. Yaklaşık beş dakika daha karıştırarak, kavurmaya devam ediyoruz.

Daha sonra hazırladığımız şekerli suyu yavaş yavaş ekliyoruz ve bu arada hızlı hızlı karıştırıyoruz ki topaklanma olmasın.

Suyunu iyice çektikten sonra ocağı kapatıyoruz ve biraz dinendirdikten sonra bir kaşık yardımı ile servis tabağına alıp, servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.