Cezerye Tarifi

11.05.2013
2.886
Cezerye Tarifi

Cezerye Tarifi

Havucun kendine has tatlı tadı harikadır. Bir de tatlısı yapıldımı daha da güzel olur. Cezerye çok hafif ve sağlıklı bir tatlı. Afiyetle yemeniz dileğiyle…

MALZEMELERİ:

  • 1 kilo havuç
  • Yeterince şeker
  • Nohut kadar limon tuzu
  • 2 bardak makineden geçirilmiş ceviz, fındık, ağartılmış badem
   cezerye

YAPILIŞI:

1. Havuçların üstü bıçakla kazınır, dip tarafları kesilir, yıkanır, haşlanır, rendeden geçirilir. Suyu hafifçe avuçlar arasında sıkılır.

2. Bunda ölçü ayarı şudur: iki bardak suyu sıkılmış havuç, bir bardak şeker. Önce havuç bardakla ölçülür. Bir tarafa konur. İki bardak havuca bir bardak şeker ölçülür ayrı bir tarafa konur, karıştırılmaz.


Sponsorlu Baglantilar3. Şekere üzerini bürüyecek kadar az su konur. Karıştırarak ocakta eritilir. Aşağı yukarı nohuttan büyükçe limon tuzu katılarak kestirilir, köpükleri alınır.

4. Ayrı bir yerde duran ölçülmüş havuç kestirilmiş şekerin üzerine dökülür. Hafif ateşte tahta kaşıkla devamlı karıştırılarak şeker şurubunu çekinceye kadar (bir saate yakın) pişirilir.

5. Havuç tatlısının olup olmadığını anlamak için; sakız gibi olunca az bir miktar alınır, buzdolabının buzluğuna konur. Donma işi çabuk olursa olmuş demektir. Yenince de sakız gibi olur. Sonra tabaklara alınır, ince olarak düzgünce yayılır. Üzerine ağartılmış badem döşenir.

6. Veya, ocaktan indirilen havuç tatlısı ılık bir hale geldikten sonra içerisine bir bardak, makineden geçirilmiş ceviz, fındık, ağartılmış badem serpilir, iyice karıştırılır. Elde parmak gibi uzunca şekiller verilir. Kalan bir bardak karışık ceviz, fındık ve badame biraz da Hindistan cevizi, pudra şekeri katılır. Parmak şeklindeki havuç tatlıları bulanır, tabaklara dizilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.