Çilek Marmelatı Tarifi

14.05.2015
5.485
Çilek Marmelatı Tarifi

Çilek Marmelatı Tarifi
Bazılarımız reçel severiz ama ağzımıza tanelerin gelmesini istemeyiz. Özellikle de çocuklar. Bu yüzden bende kolayını, marmelat yapmakta buldum. Çok lezzetli oluyor ve çocuklar bayılıyor. Şimdi çileğin en güzel zamanları. O zaman gelin beraber güzel bir marmelat yapalım. Sabah kahvaltılarda ekmeğin üzerinde çok lezzetli oluyor. Yapılışı da oldukça pratik. Hadi hepinize kolay gelsin.
MALZEMELERİ:

1 kg. taze çilek

Yarım kg. şeker

1,5-2 çay kaşığı tereyağı

1 tane limonun suyu

cilek marmelati
YAPILIŞI:


Sponsorlu BaglantilarÖncelikle çileklerimizi iyi bir şekilde akan suyun altında yıkıyoruz. Ardından üzerindeki yaprakları alıyoruz ve rondoya koyuyoruz. Rondoda güzelce çekiyoruz. Biraz iri bırakın. Çünkü ertesi gün blendırdan da geçireceğiz.

Daha sonra çileklerimizi tencereye alıyoruz ve üzerine yarım kg. şekeri ekleyerek kapağını kapatıyoruz ve bir gece boyunca bu şekilde bekletiyoruz.

Ertesi gün orta ateşte pişirmeye başlıyoruz. Oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla almayı ihmal etmiyoruz. Arada blendırla kısa kısa karıştırıyoruz. Oluşan köpükleri hep alın. Yaklaşık 40 dakika pişirdikten sonra tereyağı ve limon suyunu da ekliyoruz ve beş dakika sonra ocağı kapatıyoruz.

Tereyağı katıyoruz. Çünkü görüntüsü çok daha parlak oluyor ve kararmıyor.

Daha sonra kavanozlara bölüyoruz. İyice soğuduktan sonra kapaklarını sıkıca kapatıyoruz. Kavanozların kapakları yeni olsun.

Bu şekilde daha uzun süre dayanır. Hemen arkasından buzdolabına kaldırıyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.