Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi

03.07.2015
2.861
Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi

Damla Sakızlı Sütlaç Tarifi
Sütlaç, sütlü tatlılar içinde en sevdiğimdir. Sık sık yaparım. Çocuklarda çok sevdiği için tercihim bu yöndedir. Özellikle yazın daha sık yapıyorum. Çünkü sıcak havalarda insanın içini serinletiyor. Bir de içine damla sakızı koymayı deneyin. İnanın o koku sütlaca çok yakışıyor. Özellikle misafire yapacaksınız, mutlaka damla sakızı kullanın derim. Ayrıca Ramazan ayındayız ve iftar sofrasına çok yakışacağını düşünüyorum.
MALZEMELERİ:
1 lt. süt
1 bardak şeker
1 çorba kaşığı nişasta (mısır)
5 çorba kaşığı pirinç
2 tane damla sakızı
ÜZERİNE:
Çekilmiş Antep fıstığı
damla sakizli sutlac
YAPILIŞI:
Pirinçlerimizi küçük bir tencereye alıyoruz. Üzerlerini geçecek kadar su ekleyerek iyice haşlıyoruz.


Sponsorlu BaglantilarDiğer taraftan tenceremize süt ve şekeri ekliyoruz. Karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Damla sakızlarını biraz şekerle eziyoruz. Pirinçlerimiz haşlandıktan sonra içindeki su ile sütün yanına ekliyoruz.

Damla sakızlarını da ilave ediyoruz ve kaynayana kadar karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Bu arada nişastamızı az su ile açıyoruz. Tatlımız kaynadıktan sonra nişastayı ilave ediyoruz.

Göz göz olduktan birkaç dakika sonra altını kapatıyoruz. Kaselere koyuyoruz. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra buzdolabında güzelce soğutuyoruz. Servis yaparken üzerine çekilmiş Antep fıstığı serpip, servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.