Domatesli Tereyağlı Pilav

26.09.2018
1.353
Domatesli Tereyağlı Pilav

Domatesli Tereyağlı Pilav

Pilavlar masamızda her zaman ana yemeklerin yanında sunduğumuz tamamlayıcılardır. Çoğu yemeğin yanına da yakışırlar. Bu ün de bir pilav tarifimiz var. Üstelik çok güzel lezzetler kattık. Tek başına yapıp, insanı doyurabilen lezzetli Domatesli Tereyağlı Pilavın tarifine bakmadan geçmeyin derim.

MALZEMELERİ:
1 çorba kasesi pirinç
Aynı kase ile 1,5 çorba kasesi sıcak su
3 tane domates
1 tepeleme çorba kaşığı tereyağı
Tuz
İsteğe bağlı karabiber
2-3 damla limon suyu
ÜZERİNE:
1,5 çorba kaşığı tereyağı
domatesli tereyagli pilav
YAPILIŞI:
Pirincimizi bir kaba alıyoruz. Üzerine biraz tuz atıyoruz. 2-3 damla limon suyu da sıkıp, üzerini biraz geçecek kadar kaynar su ekleyip, 20 dakika kadar bekletiyoruz.


Sponsorlu BaglantilarBu arada domateslerimizi rendeliyoruz.

Pirinci süzüyoruz ve süzgece alıp, nişastası iyice gidene kadar akan suyun altında yıkıyoruz. Süzülmesi için biraz bekliyoruz.

Bir çorba kaşığı tereyağını tencerede eritiyoruz. Ardından rendelediğimiz domateslerimizi ekliyoruz. Suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Suyunu iyice çekip, yarı yarıya azalması gerekiyor.

Ardından pirinçlerimizi ekliyoruz ve karıştırarak, beş dakika kadar kavuruyoruz. 1,5 kase sıcak suyunu ilave ediyoruz.

Tuzunu ayarlıyoruz. Bu aşamada kullanıyorsak karabiber de katıyoruz.

Kaynadıktan sonra iyice kısık ateşte, kapağı kapalı olarak, suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Suyunu çekince altını kapatıyoruz. Tencere ile kapak arasına havlu kağıt koyup, beş dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz.

İki çorba kaşığı tereyağını eritiyoruz. Pilavımızın üzerine döküyoruz ve karıştırıyoruz. Kapağını kapatıp, temiz bir örtü ile tencereyi sarıyoruz. Bu şekilde 10-15 dakika dinlendirdikten sonra servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.