Ekmek Kadayıfı Tarifi

10.05.2013
3.314
Ekmek Kadayıfı Tarifi

Ekmek Kadayıfı Tarifi

Bazı kimseler bütün olarak pişirip, pek zahmete girmek istemezler. O zaman ıslatılmış, şişirilmiş ve suyu alınmış kadayıf parçalara bölünerek şeker şurubu içerisine atılıp kaynatılır, şurubun koyulaşmasıyla ocaktan indirilir, servis tabaklarına almak suretiyle de yapılabilir.
Ekmek kadayıfları ısıtılıp, kapakları ayrıldıktan sonra çift olarak yine birbiri üzerine kapatılır. Üzerine kaynar su dökülerek birlikte tek katlı gibi aynı işlemle de pişirilebilir.
İçi cevizli olan kadayıflar hemen yenmelidir. Fazla durulursa hem cevizler yumuşar, hem de kadayıfın rengini bozar, içi mor, is-tenmiyen bir renk alır. Hemen yenmeyecek ve cevizli olması da istenmiyorsa o zaman servis tabaklarına alınan kadayıfın üzerine dökülür.

MALZEMELERİ:

  • 1 adet tek ekmek kadayıfı
  • 4 bardak şeker
  • 4 bardak su
  • 2 tatlı kaşığı limon suyu
  • Üzerine kaymak, çekilmiş ceviz, çekilmiş badem veya çekilmiş fındıktan herhangi biri
   ekmek kadayifi

YAPILIŞI:


Sponsorlu Baglantilar1. Ekmek kadayıfları iki kapak halindedir. Onları ayırmak için hafif ateş üzerinde altlı üstlü biraz tutmak kâfidir. Sonra aralarına bıçak sokarak ayırmak kolay olur.

2. Ayrılan kadayıflardan birisi kendi çevresinden üç dört parmak büyük bir tepsiye kızarmış tarafı altına gelmek üzere yerleştirilir. Üzerine adeta kadayıf yüzecek kadar sıcak su dökülür, kapağı kapatılır. Yarım saat kadar büyüyüp yumuşaması için böylece bırakılır. Yumuşayıp şişince suyu süzülür. Bir bezle üzerine hafif hafif basarak suyu alınır, bez sıkılır böylece tekrar tekrar üzerine bastırılarak suyu tamamen alınır.

3. Ayrı bir tencerede dört bardak şeker, dört bardak su ve iki tatlı kaşığı ile kestirilmiş şurup hazırlanır.

4. Tepsi içindeki suyu alınmış kadayıf üzerine kestirilmiş şurup sıcak olarak dökülür. Hafif ateş üzerine konur, kaynamaya bırakılır, Kaynamaya başlayınca tepsinin kenarındaki aralıklı boşluklardan bir kaşık ile kaynayan şuruptan alınarak kadayıfın ortasına ve her tarafına şurubunu çekinceye kadar devamlı gezdirilir. Şurubunu çekince ocaktan alınır.

Ilık bir hale gelince parçalara bölünür alt üst ederek tabaklara alınır. Adet üzere en çok üzeri kaymaklısı yenir. Ama malzemede belirtilen içlerden herhangi biri de üzerine serpilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.