Ev Eriştesi Tarifi

19.09.2015
7.508
Ev Eriştesi Tarifi

Ev Eriştesi Tarifi
Küçüklüğümden beri en sevdiğim makarnaların başında erişte gelir… Özellikle de evde yapılmış olanı… Annem hep yapardı. Pişirdiği zaman da üzerine lor veya beyaz peynir serperdik çok lezzetli olurdu. Şimdi hazırı olsa da evde yapılanın tadı hiç bir yerde yok. O yüzden ben de elimden geldiğince yapıp, evde bulunduruyorum. Yapılışı sandığınız kadar zor da değil. Bence biran önce yapıp, ailenizi şaşırtın derim. Emin olun sürekli sizin ellerinizle hazırladığınız eriştenizden isteyecekler…
MALZEMELERİ:
Yaklaşık 1 kg un
5 yumurta
1 yemek kaşığı tuz
ev eristesi
YAPILIŞI:
Unu geniş bir tepsiye eleyin, yarısını ayrı bir yere ayımı. Tepside bıraktığınız unun ortasını havuz biçiminde açın. Havuza yumurtaları kırın, tuzu koyun.


Sponsorlu BaglantilarParmak uçlarınızla ortadan yoğurmaya başlayın. Düzgün, esnek, sertçe bir hamur elde edene kadar, gerektikçe un ilave ederek İyice yoğurun.

Yumruk büyüklüğünde bezelere bölün. Unlu tezgâh üzerinde bezeleri tekrar yoğurarak öz-lendirin. Üzerini temiz bir bezle örterek yarım saat serin bir yerde dinlendirin.

Hamur bezelerinden birini unlanmış tezgâha koyun. Üzerine biraz daha un serpin. Oklava veya merdaneyle bir iki milim eninde, kalınca bir yufka elde edecek şekilde açın.

Hazırladığınız yufkayı temiz bir çarşaf üzerinde kurumaya bırakın. Üst üste yapışmayacak kadar kurumuş ama bıçakla kesildiğinde kırılmayacak kadar da nemli iken kesmeye başlayın.

Bunun için Üç yufkayı üst üste Koyun. Önce iki parmak eninde şerit şerit kesin. Sonra bu şeritleri de üst üste koyup üç dört milim eninde kesin.

Kestiğiniz makarnaları başka bir temiz çarşafın üzerine serip kurumaya bırakın. Makarnaların birbirine yapışmaması için arada sırada ellerinizle alt üste edin. Yapışmış hamur varsa ayırın.

1-2 gün sonra makama iyice kuruduğunda bez torbalara doldurarak saklayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.