Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

28.04.2014
1.953
Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Ev Yapımı Yoğurt Tarifi

Yoğurdun insanlar için faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle de büyüme çağındaki çocuklar için çok gerekli bir besin. Dışarıdan alınan yoğurtlar her ne kadar doğal dense de mutlaka içinde uzun ömürlü olması için yardımcı maddeler mevcut. Hiç bir şey evde yapılmış yoğurt kadar da doğal olamaz. Üstelik yapımı da zannedilen kadar zor değil. Aksine çok da pratik.

MALZEMELERİ:

    • 1 litre süt (günlük olursa çok daha iyi olur.)
    • 2 çorba kaşığı yoğurt
      ev yapimi yogurt

YAPILIŞI:


Sponsorlu BaglantilarÖncelikle sütümüzü geniş ve derin tenceremize koyuyoruz. Sürekli karıştırarak kaynatıyoruz. Sürekli karıştırıyoruz ki üzeri kaymak yapmasın altı da tutmasın.

Daha sonra soğuması için bekliyoruz. Soğumaya yakın yani ılıkken bir çorba kasesine iki kaşık yoğurt ve sütümüzden bir kepçe koyup, çırpıyoruz.

Hazırladığımız karışımı yavaş yavaş sütümüze ilave ediyoruz. Ederken de sürekli karıştırıyoruz. Tenceremizin kapağını kapadıktan sonra etrafını ve üzerini iyice saracak şekilde kalın örtü ile kaplıyoruz.

Evimizde sıcak ve karanlık bir köşede yaklaşık sekiz saat kadar bekletiyoruz.

Böylece yoğurdumuz mayalanmış oluyor. Mayalanma işlemi bittikten sonra yoğurdumuzu alıp, buzdolabına kaldırıyoruz ve bir gün boyunca da buzdolabında bekletiyoruz.

Daha sonra afiyetle yiyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.