Haşlama (Koyun Veya Kuzu Eti)

16.05.2012
12.382
Haşlama (Koyun Veya Kuzu Eti)

Haşlama (Koyun Veya Kuzu Eti)

Ne zaman haşlama kokusu duysam aklıma hep küçüklüğümün kurban bayramları gelir. Sabah erkenden kalkılır, büyük tencereler çıkarılır ve bütün evi bir et kokusu sarar. Çocukken bundan nefret ederdim. Çünkü alıp baktığımız kurban kesilip, evde pişiriliyor ve en sonunda da yeniliyordu. Yaşım baya büyüyene kadar da böyle devam etti. Ama daha sonra kendi çocuklarım olduğunda haşlamanın ne kadar faydalı olduğunu bir anne gözüyle gördüm. Daha pek sevdiremedim ama sevdirmek için elimden geleni yapıyorum. İşte şimdi size bu tariflerden birini veriyorum.
(Ortalama kalorisi: 2334 bir kişiye: 778)

MALZEMELERİ:

  • 900 gr koyun veya kuzu eti
  • 4 orta boy patates
  • 3 orta boy havuç
  • 100 gr kereviz
  • 15 adet arpacık soğan veya 2 orta boy soğan
  • 10 bardak su
  • Tuz
   haslama kuzu

YAPILIŞI:


Sponsorlu BaglantilarKol veya kürek tarafından kemikli, yumurta büyüklüğünde parçalara doğranmış et, üstü kazınmış, meyilli kesilmiş havuçlar, soyulup yarım ay şeklinde kesilmiş kerevizler, soyulmuş arpacık soğanlar veya soyulup sekilde bölünmüş 2 soğan ile 10 bardak su ve yarım çorba kaşığı tuz bir tencereye koyularak ateşe oturtulur.

Su ısınmaya başlayınca, üzerinde oluşan köpükler delikli kepçe ile alınıp, atılır ve tencerenin kapağı kapatılır. Ortadan az alcşle 2 saal haşlanır.

(Haşlama; stil kuzusundan yapıldığında 7, büyük kuzudan yapıldığında ise 8 bardak su ile 45 dakika ila 75 dakika arasında pişirilmelidir.)

Sonra tencereye kabukları soyulmuş, yarım parmak kalınlığında ve yarım daire şeklinde kesilmiş patatesler ilave edilerek, tencerenin kapağı kapalı, etler yumuşayıncaya kadar 30-45 dakika arasında haşlamaya devam edilir ve tabağa alınarak servis yapılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.