İrmik Helvası Tarifi

07.07.2014
3.044
İrmik Helvası Tarifi

İrmik Helvası Tarifi

İftarda yediğiniz ağır yemeklerden sonra yiyebeliceğiniz hafif bir tatlı. Üstelik sizleri yormayacak. Yapacağınız yemeklere daha çok vakit ayırabileceksiniz çünkü yapımı oldukça pratik.

MALZEMELERİ:

  • 500 gram iri boy irmik
  • 4 bardak su
  • 3 bardak şeker
  • 1 paket 250 gramlık tereyağı ya da margarin veya 1 bardak çiçek yağı
   irmik helvasi

YAPILIŞI:

İki kap hazırlanır. Kabın birisinde şekerin yarısı, 4 bardak su ile hafif ateş üzerine oturtulur, karıştırılarak kaynamaya bırakılır. ikinci kap içerisine yağlardan herhangi birisi konur, ayıklanmış fıstıkları ile kaynatılır. Ateş kısılır, irmiği karıştırılır, irmiklerin birden kavrulmamasına dikkat edilir, irmik, yağ içerisinde biraz kendini salmaya başlayınca ateşi biraz daha açılır ve devamlı karıştırılır.


Sponsorlu BaglantilarFıstıklar pembeleşip yağ dışa vermeye, irmiğin kokusu da duyulmaya başlayınca kaynayan şekerden içerisine bir kaşık dökülür, sesli bir cızırtı çıkarsa miyânesi gelmiş demektir.

Miyanesi gelen helva hemen ocaktan alınır, karıştırılır, kaynayan şurubu yavaş yavaş üzerine dökülüp tekrar karıştırılır. Kapalı olarak ateşe konur, suyunu çekinceye kadar ateşte tutulur. Yere indirilir.

Tencerenin kapağı açılır, karıştırılır. Kalan toz şeker de kuru olarak üzerine dökülür, tekrar karıştırılır. Şekerin erimesi için kapalı tutulur. Yine kapatılır.

Beşer dakika arayla 3-4 kez kapağı açılıp karıştırıldıktan sonra servis yapılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.