Kahvaltı Çöreği

22.11.2012
4.306
Kahvaltı Çöreği

Kahvaltı Çöreği

Pazar sabahları kahvaltıya hep değişik şeyler yapmaya çalışırım. Çünkü tatil günün de yapılan kahvaltının tadı hiçbirşeyde yoktur. Bende bu yüzden özelleştirmeye çalışırım. Bu çöreği bende yeni öğrendim ve çok hoşuma gitti. Ailemde pazar günü oldukça mutlu oldu. Bu yüzden sizlerle de paylaşmak istedim. Birkaç püf noktası vermem gerekirse; Marka ve kalite farkım göz önüne alarak maya paketinin üzerindeki tarife göre mayanın una nasıl katılacağına dikkat edilmelidir. Ayrıca mayanın miktarı da, mayadan mayaya bir miktar değişebilir. Mayalı hamurlarda en fazla yapılan hatalar: hamurun,yeterli derecede mayalanmayışı, hamurun bekletilmeden fırına verilmesi, fırının çok sıcak olması, fırında fazla bekletilerek kurutulmasıdır.

MALZEMELERİ:

  • 5 su bardağı un
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay bardağı şeker
  • 1-2 su bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 1 çorba kaşığı maya (kuru)
  • 1 tane çırpılmış yumurta
   ÜZERİNE:
  • Çörekotu veya dövülmüş fındık

YAPILIŞI:


Sponsorlu BaglantilarMalzemeler ölçülüp tartılır. Süt biraz ısıtılır.

MAYALI HAMUR HAZIRLAMA:

Maya, şeker, un, tuz, sıvı yağ vc ılık süt, çelik bir kapta, yoğrularak, kulak memesinden daha yumuşakça, bir hamur elde edilir. Hamur, 35 dk civarında, ılık bir yerde ve üzeri örtülü, mayalanmaya bırakılır. Mayalandığı zaman, hamurun hacmi iki misli artması gerekir. Ortamın ısısına göre hamurun mayalanma süresi değişebilir.

Bu hamur ele yapışmadığı için un kullanmaya gerek yoktur. Hamur mayalandıktan sonra, 21 eşit parçaya bölünür. Her hamur parçası, yuvarlanarak, 40 cm uzunluğunda bir fitil elde edilir. Bu hamur fitili, ikiye katlandıktan sonra burularak, küçük simit şeklinde bükülüp yapıştırılır.

Bir fırın tepsisine, aralıklı olarak dizilir. Bir fırça yardımıyla, bu simitlerin üzerine çırpılmış yumurta sürülür. Üzerlerine de çörek otu serpilir. Fırına vermeden önce-, hamurlar, ılık bir yerde 5-10 dk bekletilerek biraz kabarmaları sağlanır.

Çörekler 180-200 derecede ısıtılmış fırına verilerek 25-35 dk süreyle kızarana kadar pişirilir. Sıcak veya soğuk servis yapılabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.