Kavanozda Yoğurt Mayalama

08.01.2016
4.685
Kavanozda Yoğurt Mayalama

Kavanozda Yoğurt Mayalama
Evinizde taş gibi tam kıvamında yoğurt mayalamanız mümkün. Ben de bu yöntemi yeni öğrendim. Yaptığımda gerçekten çok güzel tuttuğunu gördüm. Artık yoğurtlarımı bu şekilde mayalıyorum. Gerçekten çok güzel oluyorlar.
Önemli olan sütün sıcaklığının tam ayarlanması ve mayalanırken kavanozların hareket ettirilmemesi… Hareket ederse sulanma oluyor ve istediğimiz kıvamı bulamıyoruz. Mayalanma ısısı çok önemli. Parmağımızı soktuğumuzda kolay tabirle, ona kadar saydığımızda parmağımız dayanacak sıcaklıkta olmalı. Yani yediye kadar parmağımız ısıyı almasın yediden sonra da ısırmaya başlasın.
Mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. İnanın artık hep bu şekilde yapacaksınız. Buyurun tarife.
MALZEMELERİ:
2,5 litre süt
1 yemek kaşığı kesinlikle susuz ve koyu kıvamlı yoğurt
kavanozda yogurt mayalama
YAPILIŞI:
Öncelikle sütümüzü tencereye alıyoruz. Ocağımızı açıyoruz ve arada bir karıştırarak kaynatmaya başlıyoruz. Arada bir karıştıralım ki taşma olmasın.

Sütümüzü tenceredeki ilk seviyesinden bir parmak azalana kadar kaynatıyoruz. Bu şekilde sütün içindeki suyu almış oluyoruz.


Sponsorlu BaglantilarDaha sonra mayalama yapaağımız yere kaynamış süt ve kavonozları götürüyoruz. Yere bir tane sofra bezi seriyoruz. Kavanozlarımızı diziyoruz ve sütü paylaştırıyoruz. Kavanozları yakın dizin ve kesinlikle bir daha yerinden oynatmayın.

Kavanozları sürekli kontrol ediyoruz. Mayalanma sıcaklığına gelip gelmediğini… Baştan da yazdığım gibi, mayalanma sıcaklığı, parmağımızı soyup, ona kadar saydığımızda parmağımız yanmamalı… Sayarken yediye geldiğinizde sıcakık hafif parmağımızı ısırmalı…

Bu kıvama geldiğinde bir yemek kaşığı sütü bir kaseye alıyoruz ve koyu kıvamlı kesinlikle sulu olmayan bir yemek kaşığı yoğurtla karıştırıyoruz.

Daha sonra hazırladığımız mayayı her kavanoz için birer tatlı kaşığı koyarak, tahta kaşık yardımıyla beş tur karıştırıyoruz. Bu arada kavanozları yerinden kesinlikle oynatmayın. Ayrıca kapak da kapamıyoruz.

Kavanozların üzerine bir tane makarna süzdüğümüz delikle süzgeç koyuyoruz. Eleğin en üstü açıktan kalacak şekilde kavanozların diğer taraflarını ve eleğin kenarlarını bir sofra bezi ile sarıyoruz.

Bir tane de sofra bezini eleğin de üzeri dahil her tarafını sarıyoruz. Bir gece bu şekilde yaklaşık sekiz saat beklettikten sonra ertesi gün kavanozlarımızı buzdolabına kaldırıyoruz. Buzdolabında da bir gece bekledikten sonra tam kıvamında taş gibi yoğurdumuz hazır hale geliyor.

Kavanozda Yoğurt hazır. Afiyet olsun…

Yoğurdumuzu mayalamadan önce yukarıda yazdığım yazıyı okursanız, sizlere yardımcı olacak püf noktalarına ulaşabilirsiniz. Hepinize kolay gelsin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.