Kışlık Menemen Konservesi Tarifi

21.08.2017
5.426
Kışlık Menemen Konservesi Tarifi

Kışlık Menemen Konservesi Tarifi

Kış hazırlıklarımız devam ediyor. Şimdi olmazsa olmazlarından bir tanesinin tarifini vermek istiyorum. Çok lezzetli oluyor. Yazın lezzetli domates ve biberlerini kışın da aynı tatta tüketebilirsiniz. Canınız menemen çektiğinde çıkarıp, tavaya alacaksınız, üzerine de yumurtalarınızı kırıp, lezzetli bir menemen yiyeceksiniz. Sadece menemen için de değil, yemeklerinizde de sos olarak kullanabilirsiniz.

MALZEMELERİ:

10 kg. domates

2 kg. sivri biber

1 bardak sıvı yağ

Tuz
kislik menemen konservesi
YAPILIŞI:
İlk başta kavanozlarımızı sıcak su ile yıkıyoruz ve ardından kurumaları için bekliyoruz. Kapaklarımızı da sıcak su ile sterilize edip, kurumaya bırakıyoruz.


Sponsorlu BaglantilarArdından domateslerimizin kabuklarını soyuyoruz. Kolay soymak için de tencerede su kaynatıyoruz. Domateslerimizin, altı kısımlarına bıçakla çarpı işareti yapıyoruz ve tencerenin içine atıyoruz. Bir dakika kadar bekletip, Ayrı bir tencereye buzlu soğuk su yapıyoruz ve onun içine atıyoruz. Burada da bir dakika bekletiyoruz. Ardından çizdiğimiz yerlerden kolayca soyulduklarını göreceksiniz.

Domateslerimizin hepsini soyduktan sonra kesme tahtasında küçük küpler halinde doğruyoruz. Biberlerimizi yıkıyoruz ve menemenlik olacak şekilde doğruyoruz.

Konservemizi yapacağımız büyük tencereye sıvı yağımızı koyuyoruz. Biberlerimizi ekleyip, karıştırarak kavurmaya başlıyoruz.

Bir kaç dakika sonra domateslerimizi de ekleyip, kavurmaya devam ediyoruz. Yaklaşık olarak 25-30 dakika pişirdikten sonra tuzunu zevkimize göre atıyoruz. Karıştırıyoruz.

Ocak yanarken, sıcak sıcak kavanozlara dolduruyoruz. Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp, sıcak olarak ters çeviriyoruz. Bu şekilde yerlerinden hiç kıpırdatmadan, üzerlerini örtüp, bir gün bekletiyoruz.

Ertesi gün çevirdiğinizde kapaklar içine çökmüşse tutmuş demektir. Ardından daha sonra kullanmak üzere serin bir yere veya buzdolabına kaldırıyoruz.

Kışlık Menemen Konservesi hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.