Kıymalı Pırasa Yemeği Tarifi

13.11.2015
3.662
Kıymalı Pırasa Yemeği Tarifi

Kıymalı Pırasa Yemeği Tarifi
Evet ben de genellikle pırasanın zeytinyağlısını yaparım. Ve de bol limonlu çok severim. Fakat pırasanın çok da güzel bir ana yemek olacağını da bilirim. Geçen gün pazarda tazecik pırasaları gördüm ve çok hoşuma gitti. Kış sebzeleri ile aram her zaman çok iyi olmuştur. Eve geldiğimde yemeğim de yoktu. Dedim bu sefer şöyle güzelce bir kıymalısını yapayım. Gerçekten çok lezzetli oluyor. Sizler de bir an evvel denemelisiniz.
MALZEMELERİ:
1 kg. pırasa
300 gr. dana kıyma
2 tane havuç
1 tane büyük boy soğan
1 yemek kaşığı salça
Sıvı yağ
Tuz
Yarım limon suyu
kiymali pirasa
YAPILIŞI:
Öncelikle pırasalarımızın üst kabuklarını alıyoruz ve yarım parmak uzunluğunda doğruyoruz. Dilerseniz verev olarak da doğrayabilirsiniz.


Sponsorlu BaglantilarHavuçlarımızı da soyduktan sonra doğruyoruz. Soğanımızı soyup, onu da yemeklik doğruyoruz.

Tencereye sıvı yağımızı alıyoruz. Ardından soğanlarımızı atıp, kavurmaya başlıyoruz. Ardından kıymamızı da ekleyerek kavurmaya devam ediyoruz.

Kıyma suyunu salıp, çekene kadar kavurma işlemine devam ediyoruz. Havuçlarımızı ilave ediyoruz ve kavuruyoruz. Daha sonra salçamızı ilave ediyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

Daha sonra pırasalarımızı ilave ediyoruz. Çok bastırmadan yavaş yavaş karıştırarak renkleri dönene kadar kavuruyoruz.

Daha sonra üzerlerini geçecek kadar sıcak su ilave ediyoruz. Tuzunu katıyoruz. Limon suyunu sıkıyoruz. Kaynayana kadar harlı ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte pırasa ve havuçlar yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Bu yemeğin fazla sulu olmasına gerek yok. Piştikten sonra sıcak olarak servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.