Kıymalı Puf Böreği

14.05.2012
3.647
Kıymalı Puf Böreği

Kıymalı Puf Böreği

Puf böreğine en çok yakışan iç malzeme bence kıymadır. Bu yüzden de sık sık kıymalı puf böreği yaparım. Benim de favorim olan bu börek tarifini şimdi sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bazı ipuçları vermem gerekirse;
Sıcak havalarda hamurun üstüne sıvanan yağ donmaz ve bu yüzden hamur kolayca açılmaz. Kıyılıp, erililip süzülmüş börek yağına 1,5 çorba kaşığı tereyağı katılıp karıştırılmalı ve ılık olarak hamura sıvanarak sonra katmerleme yapılmalıdır. Ancak katmerlendikten sonra hamur merdaneyle bir buçuk misli büyütülmeli, sonra dinlendirilmelidir. Büyütülmeden, dinlendirilmeden açılan hamurun yağı hemen donar ve börek pişerken kabarmaz.
(Ortalama kalorisi: 3375, bir kişiye: 1125)

MALZEMELERİ:
HAMURU İÇİN:

  • 300 gr un (6 kahve fincanı)
  • 50 gr un (açmak için)
  • 11 kahve fincanı)
  • 20 gr tereyağı (içine)
  • 45 gr tereyağı (üzerine)
  • 7 gr tuz
  • 1 adet yumurta sarısı
   KIYMALI İÇ İÇİN:
  • 200 gr yağsız kıyma
  • 300 gr soğan
  • 30 gr tereyağı
  • Tuz, karabiber
   KIZARTMAK İÇİN:
  • 275 gr sıvı yağ
   puf boregi

YAPILIŞI:

Un elenir. Elenen unun ortası açılır, içine yumurta sarısı, bir kaşık yağ, tuz vc yaklaşık bir kahve fincanı su ilave edilir, karıştırılarak yoğrulur. Ekle edilen orta sıkılıktaki hamurun 5 dakika daha yoğrulduktan sonra özlendir-dikten sonra üzerine nemli bir bez örtülür ve 30 dakika dinlendirilir. (Kulak memesi yumuşaklığında olmalıdır.)


Sponsorlu BaglantilarHafifçe unlanmış tahtaya hamur alınır, üzerine un serpilir, merdaneyle bastırılarak yemek tabağı yuvarlaklığına gelinceye kadar açılır. Açılan hamur birçok kez oklavaya sarılır, iki ucundan
bastırılarak yuvarlanır vc oklavadan çıkartılarak başka ucundan tekrar sarılıp 40-50 cm çapına getirilir.

Daha sonra bir kapla 2 kaşık yağ eritilir. Açılan yufkanın üzerine avuçla yedirilerek sürülür. Sonra yufkanın ortası aşağı yukarı bir tabak çapında yuvarlak kalmak üzere hamurun büyüklüğüne göre kenarından 7-8 cm en ve 8-10 cm uzunluğunda kesilir ve hamurun etrafında yelpaze gibi yapraklar meydana getirilir.

Daha sonra her yaprak ortadaki yuvarlak kısmın üstüne hafifçe açılarak birer birer kapatılır ve bütün yaprakların birbirlerinin üzerine katlayarak hamur bir tabak yuvarlaklığında katmerlenir.

Katmerlenmiş hamur içi unlanmış bir tabağa yerleştirilir, üzerine nemli bir bez örtülür vc sertleşinceye kadar bir saat dinlendirilir. (Yağ donunca hamur sertleşir.)

Sertleşince tekrar unlanmış tezgâha alınır ve ikinci maddedeki gibi merdaneyle açılır. Sonra belli belirsiz altı görünür inceliğe gelene kadar defalarca oklavaya çakılır, iki ucundan bastırılır, yuvarlanır sonra oklavadan çıkarılarak başka ucundan tekrar sarılarak büyütülür. (Yapışmaması için hamuru her oklavaya sarışta üzerini hafifçe unlama-Itdır.)

Büyütülen yufka baş kısmından iki parmak ilerisine ve bir buçuk parmak arayla hazırlanan kıymalı iç yarım çorba olarak kümelenir ve hamurun baştaki iki parmak ucu kıymanın üstüne çevrilir. Sonra tırtılla kesilerek orta büyüklükte börekler meydana getirilir.
(7) Tavada yağ kızdırılır, hazırlanan börekler üçer dörder yağa atılarak kabarıp bir tarafı kızardıktan sonra diğer tarafı kızartılarak 3-4 dakika pişirilir. Delikli kepçe ile tabağa alınır ve servis yapılır. (Börek tavaya atılınca ısı azaltılmalıdır. Hafif kabardıktan sonra kaşıkla tavadan alınan yağ böreklerin üstüne dökülmeli ve böreklerin kabarması sağlanmalıdır.)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.