Lezzetli Pilav Yapmanın Püf Noktaları

06.10.2015
16.479
Lezzetli Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Lezzetli Pilav Yapmanın Püf Noktaları
Evet hanımlar ve hatta beyler. Hepimiz lezzetli ve tel tel pilavlar yapmak isteriz. Ama bazen pirincin türünden, bazen fazla su koymaktan, bazen de yanlış teknikten dolayı pilavlarımız istediğimi gibi olmaz. Pilav yapımı çok kolay gözükse de aslında dikkat isteyen ve zor tutturulan bir şeydir… Eskiler pilavı tutturan kızın evde kalmayacağına inanıp, ilk önce kızlarına güzel pilav yapmayı öğretirlermiş 🙂 . Bence haklılar da çünkü muhteşem bir yemek masanızı yaptığınız bir lapa pilav bozabilir. Yemeklerde pilav önemli bir seçenektir. Bu yüzden sizlere lezzetli ve tam istediğiniz gibi pilav yapmanın yollarından bahsetmek istedim. Umarım yardımcı olurum ve bundan sonra hep tam kıvamında pilavlarınızı tutturursunuz.
pilav1
ISLATMA:
Pilav yaparken ilk iş pirinç veya bulgurun dikkatli bir şekilde taşından veya içindeki yabancı maddelerden ayıklanmasıdır.

Pirinç pilavı yapılacaksa tuzlu sıcak suyla yarım saat kadar ıslatılır. Bu esnada pirinç de şişmeye başlamış olur. Bulgur pilavı yapılırken bulgurun yıkanıp yıkanmayacağı ayrı bir tartışma konusudur.

Kimi hiç yıkanmaması gerektiğini söyler; kimi ise yıkayıp süzmeden rahat etmez. Bence iri bulgur yıkanıp, süzülmelidir.

Daha ince bulgur ise hiç yıkanmadan kullanılmalıdır. Bulgur önceden “piştiği” için sıcak suda yarım saat bekletmeye gerek yoktur.
KAVURMA VE SALMA USULLERİ:
Pilav yaparken iki temel unsur vardır. Bunlar kavurma ve salmadır.

Kavurma pilav yapmak için pirinç yağda kavrulur; üzerine sıcak su dökülür.

Salma usulünde ise pirinç hiç kavrulmadan, doğrudan yağlı sıcak su içine boca edilir.

Bulgur pilavı da pirinç pilavında olduğu gibi salma ve kavurma teknikleri ile pişirilebilir.
pilav2
SU ORANI:
Genelde önceden sıcak suda yarım saat ıslattığımız 1 ölçü pirince 1,5 ölçü su kullanıyoruz. Su oranı pirincin “su kaldırması”na veya pilavı sevdiğiniz kıvama göre değişir, l’e 1 ölçü veya l’e 2 ölçü su koyanlar vardır.


Sponsorlu BaglantilarYeni bir pirinç türünü misafirinize pişirmeden önce evde kendinize pişirerek ne kadar su çektiğini görün. Pirinci önceden sıcak suyla ıslatmak da pişirirken daha az su ile pişmesini sağlar.

Eğer aceleniz varsa ve pirinci ıslatma imkânınız yoksa l’e 2 ölçü su kullanın.

Bulgur pilavı tariflerimizi l’e 2 ölçü su ile yapıyoruz, ama bulguruna göre l’e 3 ölçü dahi su çekebilir. Bulgur veya pirinç koyduğunuz suyu çektikten sonra bir tane alıp ısırın. Yumuşamumışsa biraz daha sıcak su katıp pişirmeye devam edin.

Pilavı et suyu veya tavuk suyu ile pişirmek de çok lezzetli sonuç verir. Tavuk suyu veya et suyu ile yapıldığında pilavın yağı biraz daha az konabilir.
KISIK ATEŞ:
Pilav pişirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da kapağının iyice kapatılmış olup kaynara çıktıktan sonra çok kısık ateşte pişirilmesidir.

Pişme sırasında karıştırılmaması tercih edilir. Suyunu çektiği halde sert kaldıysa sıcak su ilave edilir.
PİŞTİĞİ NASIL ANLAŞILIR?
Pilavın piştiği suyunu çekmesinden, üzerinin göz göz olmasından veya hafifçe, çıtır çıtır ses çıkarmasından anlaşılabilir.

Bulgur piştiğinde ise açılıp yumuşar.
pilav3
DEMLEME:
Pilav piştikten sonra ateşten alıp yirmi dakika kadar demlendirmek gerekir. Kimi hanımlar tencereyle kapak arasına pamuklu bir bez yayıp dinlendirir.

Kimi hanımlar tencerenin kapağını hafif aralık bırakarak demlendirir. Kimileri de tencereyi kalın bir örtüye sarar. Pilav demlendikten sonra genişçe bir tahta kaşıkla dikkatlice dıştan içe doğru bir kez karıştırılır. Böylece servise hazır olur.

Mevlitlerde, vefatlarda, düğünlerde kazan kazan pişirilen pilavın sıcak kalması için ateşten alınır alınmaz tencere önce gazetelerle, sonra kalın battaniyelerle sarılır.

Bir gün önceden pişmiş pilav ısıtılırken sıcak su buharı üzerinde ısıtmak en güzel sonucu verir. Ocak üzerinde ısıtacaksanız pilava biraz su (hatta pirinç pilavına biraz süt) katabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.