Maydanozlu Bulgur Pilavı Tarifi

28.08.2015
2.902
Maydanozlu Bulgur Pilavı Tarifi

Maydanozlu Bulgur Pilavı Tarifi
Maydanoz, girdiği her yemeğe önce kokusuyla daha sonra da tadıyla büyük güzellikler katıyor. Tabi ki maydanoz sevenler için söylüyorum. Ben de çok sevdiğim için çoğu yemeğimde kullanıyorum. Sağlık açısından çok faydalı bir ot olan maydanoz. Öncelikle kanı sulandırması bakımından çok önemli. Öyle ki her yemekle de çok güzel gidiyor. Ana yemekler, hamurişleri, pilavlar, makarnalar, çorbalar… Hepsiyle ayrı güzel maydanozu bu sefer de bulgur pilavında deneyin. Emin olun çok hoşunuza gidecek. Yedikçe içiniz açılacak…
MALZEMELERİ:
1 çorba kasesi bulgur
2 çorba kasesi su
1 demete yakın maydanoz
2-3 tane domates
2 tane yeşil biber (isteğe bağlı)
1 tane büyük boy soğan
Tuz
Sıvı yağ
maydanozlu bulgur pilavi
YAPILIŞI:
Öncelikle malzemelerimizi hazırlayalım. Bulgurumuzu güzelce yıkayalım ve süzülmesi için kenara alalım. Maydanozumuzu iyice yıkadıktan sonra ince ince kıyalım.


Sponsorlu BaglantilarDomateslerimizin kabuklarını soyalım ve küçük küpler halinde doğrayalım. Biber kullanıyorsak, tohumlarını alıp, ince ince doğrayalım.

Malzemelerimiz hazır olduğuna göre pilavımıza geçelim. Öncelikle tenceremize sıvı yağımızı alalım. Daha sonra soğanlarımızı atalım ve kavurmaya başlayalım.

Daha sonra biberlerimizi ekleyelim. Oda birkaç dakika kavrulduktan sonra domateslerimizi katalım.

Domateslerimiz de kavrulduktan sonra yıkadığımız bulgurumuzu ilave edelim ve bu şekilde de kavurmaya başlayalım. Bu arada suyumuzu kaynatalım.

Bulgur da kavrulduktan sonra sıcak suyunu ve tuzunu koyalım. Kapağını kapatalım. Bu şekilde 10 dakika kadar pişirelim.

Daha sonra ince kıydığımız maydanozları da katalım ve yine kısık ateşte suyunu iyice çekene kadar yaklaşık olarak beş dakika pişirelim.

Piştikten sonra kapak ile tencere arasına temiz bir havlu koyup, dinlenmeye bırakalım.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.