Şakşuka Yapılışı

19.05.2015
2.096
Şakşuka Yapılışı

Şakşuka Yapılışı
Yaz geldi. Artık enfes kızartmalar sofralarımızda daha çok olacak. Bence en güzel kızartma tabi ki de hepsini karışık olduğu şakşukadır. Ben yaptığım zaman bol bol yaparım ve sadece onunla doyarız. Hatta kaldığında ertesi sabah kahvaltıya bile çıkartırım. Kahvaltıda da çok güzel gidiyor. Üzerindeki domates sosu da tamamlayıcı oluyor. Ben genellikle domates soslu yapıyorum. Ama bazen de sarımsaklı yoğurt döküp, onun üzerine domates sosu gezdiriyorum. Hepinize kolay gelsin.
MALZEMELERİ:
3 tane patlıcan
3 tane kabak
3 tane patates
5 tane yeşil biber
Sıvı yağ
SOSU İÇİN:
5 tane domates
2 diş sarımsak
Tuz
saksuka
YAPILIŞI:


Sponsorlu BaglantilarÖncelikle sebzelerimizi hazırlayalım. Patlıcanlarımızı yıkayıp, çizgili olarak soyuyoruz ve küçük küpler halinde doğrayıp, tuzlu suya koyuyoruz. Böylece acı suyu gidecektir. Kabaklarımızı da yıkayıp, çizgili soyuyoruz ve onları da küp küp doğruyoruz. Onları da suya koyun ki diri kalsınlar. Biberlerimizin tohumlarını alıyoruz ve doğruyoruz. Patateslerimizi de soyup, küp küp doğruyoruz. Onları da suya koyuyoruz. Sos için domatesleri rendenin iri tarafında rendeliyoruz. Sarımsakları soyup, çok ufak doğruyoruz.

Gelelim kızartma kısmına tavaya sıvı yağ koyuyoruz. Kızdırıyoruz. Patatesleri güzelce kızartıyoruz. Kızaran patatesleri havlu kağıda alıyoruz ki fazla yağları gitsin.

Daha sonra kabaklarımızı kurulayıp, kızartıyoruz ve havlu kağıda çıkartıyoruz.

Sıra geldi patlıcanlarımıza patlıcanlarımızı bir kez daha yıkayıp, kuruluyoruz ve güzelce kızartıp, havlu kağıda çıkartıyoruz.

En son biberlerimizi de kızartıyoruz ve havlu kağıda çıkartıyoruz. Ben hep ayrı ayrı havlu kağıtlara çıkarıyorum ki böylece yağları daha iyi gitmiş oluyor.

Gelelim sosa başka bir tavaya direk domates rendesini koyuyoruz. Birkaç dakika sonra sarımsakları ekliyoruz. Tuzunu da katıp, kaynadıktan sonra kısık ateşte suyunu çektiriyoruz ve altını kapatıyoruz.

Kızarttığımız sebzeleri büyük bir tabağa alıp, harmanlıyoruz ve üzerlerinde domates sosunu gezdirip, servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.