Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi

26.11.2015
3.236
Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi

Sebzeli Bulgur Pilavı Tarifi
Hepimiz yemeğin yanına yemek ya da pilav mutlaka yaparız. Yemeğin tamamlayıcısı olurlar. Bizim evde de aynen böyle… Ayrıca çok da pilav seven bir aileyiz. Bu yüzden değişik tatlarda pilav yapmaya çalışıyorum. Hatta bazen sadece pilavla bile doyuyoruz. Tabi ki böyle durumlarda içeriği daha zengin pilav yapıyorum. Aynı bu tarifte olsuğu gibi… Zaten bulguru, pirince göre daha çok kullanıyorum. Hem daha sağlıklı hem de daha doyurucu… Sebzeli Bulgur Pilavı yanına yemek istemeyen, insanı çok güzel doyuran bir pilav. Yanına ayran çok yakışyor. Tabi ki ana yemeğin yanına da yapabilirsiniz. Özellikle ızgara ve fırında yapılmış etle çok gzel gidiyor. Güzel bir misafir pilavı da olabilir. Bence biran önce denemelisiniz.
MALZEMELERİ:
1 bardak pilavlık Bulgur
1 tane kabak
1 tane patlıcan
1 tane kabak
1 tane soğan
2 tane yeşil biber
1 tane kırmızı biber
1 çorba kaşığı salça
2,5 bardak su
Sıvı yağ
Tuz
sebzeli bulgur pilavi
YAPILIŞI:
Öncelikle malzemelerimizi hazırlayalım. Biberlerimizin tohumlarını çıkarıyoruz ve istediğimiz boyut ve şekilde doğruyoruz.


Sponsorlu BaglantilarPatlıcanımızı alaca soyuyoruz ve küçük küpler halinde doğruyoruz daha sonra tuzlu suya kyuyoruz. Kabaklarımızı da alaca soyduktan sonra küçük küpler halinde doğruyoruz.

Soğanımızı soyup, küpler halinde doğruyoruz. Havucumuzu soyuyoruz ve dilersek rendenin büyük kısmıyla rendeliyoruz. Dilersek de küçük küpler halinde doğruyoruz.

Daha sonra tenceremize sıvı yağı alıyoruz. İçine soğan ve havuçlarımızı koyup, kavurmaya başlıyoruz. Renkleri değişene kadar kavurmaya devam ediyoruz.

Ardından tuzlu sudaki patlıcanlarımızı süzüp, yıkıyoruz ve tenceremize ekliyoruz. Onun ardından kabak ve biberlerimizi ilave ediyoruz.

Tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve bu şekilde arada bir karıştırarak pişiriyoruz. Sebzelerimiz yumuşadıktan sonra salçamızı ilave ediyoruz ve kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

Ardından yıkadığımız bulgurumuzu ilave ediyoruz ve birkaç dakika karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Sıcak suyunu da ekledikten sonra tuzunu katıyoruz.

Ocağımızı en kısık dereceye getirip, suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Suyunu çektikten sonra altını kapatıyoruz ve tencere ile kapak arasına temiz bir havlu veya kağıt havlu koyarak dinlenmeye bırakıyoruz.

Servis yapacağımız zaman karıştırarak servise sunuyoruz.

Sebzeli Bulgur Pilavı hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.