Sütlü Sebze Çorbası Tarifi

18.11.2015
2.789
Sütlü Sebze Çorbası Tarifi

Sütlü Sebze Çorbası Tarifi
Çorba, içinde bulunduğumuz mevsim dolayısıyla daha çok sofralarımızda olacaktır. Aslında çorba hemen hemen her mevsim başlangıç olarak bulunmalıdır da… Özellikle yemeğe başlamadan mideyi yumuşatır ve hazırlar. Ama tabi soğuk günler de daha bir sevilir, içimizi ısıtır. Sizlere şimdi çok lezzetli, içimizi ısıtacak ve sütlü olmasından dolayı da midemizi yumuşacık yapacak, bol vitaminli bir sebze çorbası tarifi veriyorum. Gerçekten çok lezzetli oluyor. Ben sebzelerin ağza gelmesini sevdiğim için blendırdan geçirmedim. Ama sizler daha bir pürüzsüz çorba isterseniz, blendır kullanabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz diğer sebzelerden de ilave edebilirsiniz.
MALZEMELERİ:
1 tane soğan
1 tane kabak
1 tane havuç
1 tane patates
2-3 tane karnabaharın çiçek kısmı
1 çorba kaşığı un
1 bardak süt
4 bardak su
Tuz
Üzerine isteğe bağlı kıyılmış dereotu
sutlu sebze corbasi
YAPILIŞI:
Öncelikle patatesimizi soyuyoruz ve mümkün olduğunca küçük küpler halinde doğruyoruz. Havucumuzu traşlıyoruz ve onu da aynı şekilde küp küp doğruyoruz.


Sponsorlu BaglantilarKabağımızı yıkadıktan sonra çizgili olarak soyup küçücük küpler halinde doğruyoruz. Karnabahar çiçeklerimizi de yıkıyoruz ve onları da küçük küçük doğruyoruz.

Soğanımızı soyuyoruz ve onu da küçük küpler halinde doğruyoruz. Tenceremize sıvı yağı alıyoruz ve soğanlarımızı atıp, kavuruyoruz.

Daha sonra patates ve havucu ekleyerek birkaç dakika karıştırarak kavuruyoruz. Onların ardından kabak ve karnabaharları ilave ediyoruz. Tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Ocağımızı en kısık konuma alıp, sebzelerin yumuşamasını bekliyoruz. Tabi ki arada karıştırıyoruz.

Sebzelerimiz yumuşadıktan sonra unumuzu ilave ediyoruz ve sürekli karıştırarak kavuruyoruz. Ardından dört bardak suyunu ekliyoruz ve önce harlı ateşte, ardından kısık ateşte sebzelerimiz iyice yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Sebzeler yumuşadıktan sonra, sütünü ekliyoruz ve tuzunu katıyoruz. Birkaç dakika da bu şekilde kaynatıp, altını kapatıyoruz.

Servis yapacağımız zaman kullanıyorsak kıyılmış dereotu serperek servise sunuyoruz.

Sütlü Sebze Çorbası hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.