Tahinli Kabak Tatlısı Tarifi

09.11.2015
2.509
Tahinli Kabak Tatlısı Tarifi

Tahinli Kabak Tatlısı Tarifi
Pazarda kabakları da gördüğümde çok mutlu oldum. Çünkü küçüklüğümden beri kış mevsiminde en sevdiğim tatlı kabak tatlısıdır. Annem de çok güzel yapar. Şimdi ben de kışın elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum. Hepimiz çok severek yiyoruz. Hem çok lezzetli oluyor hem de çok hafif… Şimdi tahinlisini öğrendim ve bayıldım. Tam enerji deposu oluyor. Ve kış mevsimine daha da çok uyuyor. Sizler de mutlaka denemelisiniz.
MALZEMELERİ:
1 kg. bal kabağı
2 bardak toz şeker
Yarım bardak tahin
ÜZERİNE:
Kırılmış ceviz
tahinli kabak tatlisi
MALZEMELERİ:
Öncelikle kabağımızı soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Gerçi şimdi doğranmış olarak da satılıyor. O şekilde de alabilirsiniz. Hem tam bir kilo almış olursunuz.


Sponsorlu BaglantilarDaha sonra doğradığımız kabakları tencereye alıyoruz ve üzerinde toz şekerimizi gezdirerek döküyoruz. Bu şekilde üç saat kadar bekletiyoruz. Hem biraz yumuşayacak hem de suyunu salacak…

Daha sonra tenceremizi ocağa alıp, altını açıyoruz. Kendi suyunu salacağı için ayriyetten suya gerek yok. Kabaklarımız saldığı suyu çekene adar tenceremizin kapağı kapalı veya yarım açık şekilde kontrollü olarak pişmeye bırakıyoruz.

Suyunu çekip, yumuşadığında ocaktan alıyoruz ve tencerenin kapağını açarak soğumasını bekliyoruz.

Bu arada cevizlerimizi çok küçük olmamak kaydıyla kırıyoruz. Soğuyan kabaklarımızı servis tabağına alıyoruz.

Üzerlerinde tahinimizi gezdiriyoruz ve ceviz serpiyoruz.

Tahinli Kabak Tatlısı hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.