Taze Fasulye Konservesi Tarifi

11.08.2017
2.785
Taze Fasulye Konservesi Tarifi

Taze Fasulye Konservesi Tarifi

Kış hazırlıkları yavaş yavaş başladı… En sık yapılan bir konserve tarifi veriyorum sizlere… Çok lezzetli oluyor. Kışın da tazecik taze fasulye yemiş oluyorsunuz. Hem de çok kolaylıkla yemek yapmış oluyorsunuz. Şimdi gelin birlikte güzel bir Taze Fasulye Konservesi yapalım.
Püf noktası vermem gerekirse. Mutlaka kullanılmamış konserve kapağı kullanın. Konserveniz olduktan sonra ocağı kapatmadan kaynar halde kavanozlara doldurup, kapağı sıkıca ve tam kapattığınızdan emin olun. Hemen ters çevirin ve ertesi güne kadar yerinden kesinlikle kıpırdatmamaya özen gösterin. Hepinize kolay gelsin…

MALZEMELERİ:

2 kilogram taze fasulye

2 kilogram domates

taze fasulye konservesi
YAPILIŞI:
Öncelikle mutlaka kullanılmamış kavanoz kapağı kullanmanız gerekiyor. Kapaklarımızı sıcak suyla temizleyip, bir güzel kuruluyoruz.


Sponsorlu BaglantilarBüyük bir kaba kaynamış su koyuyoruz. Başka bir büyük kaba da buzlu su koyuyoruz.

Domateslerimizin alt kısımlarına bıçakla çarpı atıyoruz. Önce kaynar suya atıp, 15 saniye kadar bekletiyoruz. Ardından hemen alıp, buzlu suya atıyoruz. Burada da biraz bekletip, alıyoruz ve kolayca çarpı işareti olan yerden soyuyoruz. Bu şekilde çok daha kolay soyulduğunu göreceksiniz. Ardından doğruyoruz.

Taze fasulyelerimizin uç kısımlarını ayıklıyoruz ve istediğimiz boyutta doğruyoruz. Büyük bir tencereye alıyoruz. Ocağı açıyoruz ve ara sıra karıştırarak, renkleri hafif dönene kadar kavuruyoruz.

Ardından domateslerimizi ilave ediyoruz. Tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Domatesler suyunu salıp, hafif yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Ocağın altı açıkken, kaynar halde kavanozlara dolduruyoruz. Beklemeden kapaklarını sıkıca kapatıyoruz. Ters çeviriyoruz.

Ertesi güne kadar hiç dokunmadan bu şekilde bırakıyoruz. Ertesi gün kapağın içe doğru göçmesi gerekiyor. Bu şekilde olmazsa kapaklar güzel tutmamış demektir. Bu da konservenizin bzoulmasına neden olur.

Daha sonra kullanmak üzere serin bir yere kaldırıyoruz.

Mutlaka kaynarken doldurup, sıkıca kapattığınızdan emin olun.

Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.