Vişne Reçeli Tarifi

13.07.2015
11.625
Vişne Reçeli Tarifi

Vişne Reçeli Tarifi
Vişnenin tezgahalarımızda çok olduğu bu dönemde reçelinin tarifini vermeden geçmek olmazdı… Ben reçellerin evde yapılmışını daha çok seviyorum. Çünkü ne kadar doğal deseler de dışarıda satılanlarda mutlaka yardımcı gıdalar kullanılıyor. Bu da çok sağlıklı bir şey değil… Oysa evde yapılan tamamen doğal ve katkı maddesiz. Yapımı öyle zor da değil. Tek zorluğu çekirdekleri çıkarırken etrafınız biraz boyanabiliyor. E güzel bir reçel yemek için bu da hoş görülür bence… Buyrun bakalım vişne reçeli tarifimize…
MALZEMELERİ:
1 kg. vişne
1 kg. toz şeker
1 silme çay kaşığı limon tuzu (o yoksa çeyrek limonun suyu kullanılabilir.)
Çeyrek su bardağı su
visne receli
YAPILIŞI:
Öncelikle vişnelerimizi güzelce akan suyun altında yıkıyoruz. Daha sonra saplarını koparıp, çekirdek çıkarıcı yardımıyla çekirdeklerini ayıklıyoruz.


Sponsorlu BaglantilarBu arada koyduğunuz kapta alt tarafında suyu birikecektir. Bu sudan çeyrek bardak kadarını süzüyoruz.

Bir tencereye vişnelerimizi kalan suyu ile birlikte alıyoruz. Üzerine toz şkerimizi koyup, tencerenin kapağını kapatıyoruz ve bu şekilde 10 saat kadar bekletiyoruz.

Daha sonra içine çeyrek bardak kadar su ekleyerek, ocağa alıyoruz. Altını açıyoruz. Arada üzerinde köpükler oluşacak, bunları bir kevgirle mutlaka alın.

Kıvamını anlamak için kaşık batırın ve akışkanlığını kontrol edin. Çok akışkan değilde koyu kıvamlı ise olmuş demektir. Ben yaklaşık 40-45 dakika kaynattım.

Kaynayıp, göz göz olduğunda limon tuzunu ekliyoruz. Bu şekilde de 3-4 dakika kaynatıp, altını kapatıyoruz.

Daha sonra kavanoza dolduruyoruz. Soğuduktan sonra kapağını güzelce kapıyoruz ve buzdolabına kaldırıyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.