Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi

11.02.2015
4.707
Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi

Yoğurtlu Ispanak Salatası Tarifi
Bu salatayı çok sık yapıyorum. Özellikle ıspanağın bol ve taze olduğu bu mevsimde. Sarımsaklı yoğurt ile çok güzel oluyor. İnsanın içini açıyor. Ayrıca yemekli misafirim varsa da meze olarak masamda bulunduruyorum. Yapımı oldukça pratik. Fazla zamanınızı almıyor. Bazen de sırf bunu yapıp, ekmekle bir ara öğünümü çok güzel atlatıyorum.
MALZEMELERİ:
Yarım kg. ıspanak
1 kase yoğurt
4 diş sarımsak
Zeytinyağı
Tuz
Pul biber

yogurtlu ispanak salatasi

YAPILIŞI:


Sponsorlu BaglantilarÖncelikle ıspanağımızı köklerinden ayıklıyoruz. Kökleri atmayın. Onlardan çok güzel çorba, zeytinyağlı veya etli yemek yapılıyor. Bu tarifleri de sitemde bulabilirsiniz. Temizledikten sonra doğruyoruz. Birkaç su yıkadıktan sonra bir leğene su koyup, sirke ekliyoruz ve ıspanaklarımızı içine koyuyoruz. Böylece tertemiz oluyor.

Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra suyu süzüp, tekrar yıkıyoruz.

Çok fazla su koymadan tuz ile beraber ocağa alıp, haşlanmalarını sağlıyoruz. Bu arada yoğurdumuzu çırpıyoruz. Sarımsaklarımızı ezip, yoğurda katıyoruz.

Çok az tuz yoğurda da ilave ediyoruz. Hepsini birden karıştırıyoruz. Ispanağımız haşlandıktan sonra bir kaba alıyoruz. Soğumasını bekliyoruz.

Daha sonra sarımsaklı yoğurt ile iyice karıştırıyoruz ve servis tabağına alıyoruz.

Üzerine pul biber serpip, zeytinyağı gezdiriyoruz ve servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

  1. Kemal dedi ki:

    Ben ıspanağı haşlamadım sirke de bırakmadım bolca yıkadım saplarını da doğradım ilave ettim diğer malzemeleri ekledim ve yedim 😃😆