Etli Buhara Pilavı Tarifi

18.07.2021
486
Etli Buhara Pilavı Tarifi

Etli Buhara Pilavı, içeriğinde hem et, hem pirinç, hem de sebze bulundurduğundan dolayı oldukça doyurucu bir lezzet. Üstelik yapılışı da oldukça kolay. Siz de hepsi bir arada sevenlerdenseniz bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

Etli Buhara Pilavı Tarifi İçin Malzemeler:

  • 2 su bardağı pirinç
  • 1 tane havuç
  • 1 tane soğan
  • 250 gr. güzelce kavrulmuş kuşbaşı et
  • 1 su bardağı et suyu
  • 3 su bardağı sıcak su
  • 1 bardak haşlanmış bezelye
  • Tuz
  • Karabiber
etli buhara pilavi

Etli Buhara Pilavı Tarifi Yapılışı:

Öncelikle etimizi güzelce kuşbaşı doğruyoruz ve tencereye alıp, iyice kavuruyoruz. Yalnız tenceremizi öncelikle iyice ısıtın. Yoksa güzel bir mühürleme olmaz. Karıştırarak kavururken kendi suyunu salacaktır. Bu şekilde de karıştırarak kavurduktan sonra kontrol ediyoruz. Eğer ki sertse güzelce yumuşaması için sıcak su ekliyoruz ve yumuşayana kadar kavuruyoruz. Yani etimiz yumuşak olmalı. Ardından tencereden alıyoruz ama suyunu atmıyoruz.

Aynı zamanda da bezelyelerimizi bir tencereye alıp, su ekliyoruz ve yumuşayana kadar haşlıyoruz. Yumuşadıktan sonra süzüp, kenara alıyoruz.


Sponsorlu BaglantilarArdından pirinçlerimizi süzgece alıyoruz ve akan suyun altında iyice yıkıyoruz. Altından temiz su akana kadar yıkamaya devam ediyoruz. Ardından süzülmesi için kenara alıyoruz.

Şimdi de havuç ve soğanımızı hazırlayalım. Bunun için havucumuzu soyuyoruz ve ardından küçük çubuklar olacak şekilde doğruyoruz. Soğanımızı da soyup, çok küçük doğruyoruz.

Sıra eldi pilavımızı yapmaya. Bunun için tencereye sıvı yağı alıyoruz. Ardından soğanımızı ilave edip, karıştırarak kavurmaya başlıyoruz. Güzelce kavurduktan sonra içine havuçlarımızı da ekleyip, karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz.

Havuçlarımız da kavurulunca bu sefer etlerimizi ekliyoruz. Etlerimizi çok fazla kavurmaya gerek yok. Çünkü önceden hallettik.

Onlardan sonra da pirinçlerimizi ilave ediyoruz ve kavurmaya devam ediyoruz. Pirinçlerin ardından sıcak su ve et suyunu veriyoruz. Onunun da ardından bezelyelerimizi ekliyoruz.

Son olarak tuz ve karabiberini ayarlayıp, bir kez karıştırıyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz. Ocağın en kısık ateşinde suyunu çekene kadar, kapağını açmadan pişiriyoruz.

Suyunu çektikten sonra altını kapatıyoruz. Kapak ve tencere arasına havlu kağıt koyup, 15-20 dakika demlenmesi için bekliyoruz. Ardından sıcak olarak servise sunuyoruz. Afiyet olsun.

Bu arada bir önce verdiğimiz tarif olan Kuru Domates Salatası tarifimizi de tavsiye ediyorum. Özellikle etlerin yanına çok güzel gidiyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.