Kayısı Kompostosu Tarifi

27.05.2017
2.227
Kayısı Kompostosu Tarifi

Kayısı Kompostosu Tarifi

Taze kayısılar pazarlarda, marketlerde bol bol var. Gelin hazır içecekler alıp, içeceğimize kendi içeceğimizi kendimiz yapalım. Hem çok daha sağlıklı hem de tadı enfes… Havalar ısındı. İçimizi açar diye düşünüyorum. Hemen hemen her türlü yemeğin yanına da yakışır. Yapılışı da oldukça kolay. Buyurun tarifimize…
Bu arada kayısılar küçük boyda olduğu için bütün kullandık. Dilerseniz sizler güzelce yıkayıp, istediğiniz boyutta doğrayabilirsiniz.

MALZEMELERİ:
1 kg. taze kayısı
6 bardak kadar su (daha sulu olsun derseniz su ekleyebilirsiniz)
1 bardak şeker (şeker oranını da zevkinize göre ayarlayabilirsiniz)
1 çay kaşığı karanfil
3 tane ince çubuk tarçın
kayisi kompostosu
YAPILIŞI:
Kayısılarımızı akan suyun altında iyice temizlenene kadar yıkıyoruz. Doğrayarak yapacaksak, istediğimiz büyüklükte doğruyoruz.


Sponsorlu BaglantilarTenceremize altı bardak suyu koyuyoruz. Malzemelerde de dediğim gibi daha bir sulu olsun derseniz biraz daha su ilave edebilirsiniz.

Ardından şekerimizi de ekliyoruz. Onu da baştan söylediğim gibi zevkinize göre arttırıp, azaltabilirsiniz.

Ocağımızı açıyoruz ve su ile şekeri kaynatıyoruz.

Kaynadıktan sonra kayısılarımızı ekliyoruz. Bu şekilde kaynatıyoruz. Yumuşadıktan sonra bir beş dakika daha kaynatıp, altını kapatıyoruz.

Altını kapattıktan sonra tarçınlarımızı ve karanfillerimizi ilave ediyoruz. Tencerenin kapağı kapalı bir şekilde soğumaya bırakıyoruz.

Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına kaldırıyoruz ve iyice soğuduktan sonra kaselere paylaştırıp, servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.