Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi

22.01.2016
30.170
Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi

Tane Tane Pirinç Pilavı Tarifi
Pilav yapmaya ne olacak, tarif aramaya gerek yok demeyin. Pilav yapmak sanıldığı kadar da kolay değildir. Yani herkes yapar ama önemli olan tane tane, rengi beyaz, tam kıvamında pilav yapmaktır. Ben ilk zamanlar bunu pek tutturamamış olsam da yaptıkça tam tadını buldum diyebilirim. Sunduğum herkes de pilavımı çok beğenir. Sizlerle de paylaşmak istedim. Hem ben öyle suda bekleterek de yapmıyorum. Kavurarak yapıyorum. Gerçekten güzel oluyor. Denemenizi tavsiye ederim.
MALZEMELERİ:
2 su bardağı pilavlık pirinç
2 su bardağı sıcak su
1 yemek kaşığı tereyağ veya margarin
3 yemek kaşığı sıvı yağ
Tuz
İsteğe bağlı tavuk veya et bulyon (ben genelde kullanmam)
3-4 damla limon suyu
tane tane pirinc pilavi
YAPILIŞI:
Öncelikle piirnçlerimizi akan suyun altında güzelce yıkıyoruz. Altından berrak su akana kadar yıkamaya devam ediyoruz. Daha sonra suyu süzülsün diye bir kenarda bekletiyoruz.


Sponsorlu BaglantilarTenceremize margarin veya tereyağı ile sıvı yağı koyup, eritiyoruz. Ardından iyice süzülmüş olan pirinçlerimizi ilave ediyoruz.

Sürekli karıştırarak kavurmaya başlıyoruz. Pirinçlerimizin renkleri dönene kadar kavuruyoruz. Zaten renklerinin beyazlaşmasından kavrulduklarını anlayacaksınız.

Daha sonra üç bardak kaynar suyu üzerine ekliyoruz. Tuzunu katıyoruz. Eğer bulyon kullanıyorsanız suyun bir kısmında bulyonu eritip, öyle ekleyin ve tuzunu ona göre az atın. Çünkü bulyon tuzlu oluyor. 3-4 damla limon suyunu sıkıyoruz. Bu şekilde pilavınız beyaz kalacaktır.

Kapağını kapatıyoruz ve ocağımızı iyice kısık ayara getiriyoruz. Suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Suyunu iyice çektikten sonra altını kapatıyoruz.

Pilavımızı bir kez karıştırıyoruz ve tencere ile kapak arasına temiz bir havlu veya havlu kağıt örtüyoruz. Bu şekilde demlenmesini sağlıyoruz.

Daha sonra sıcak olarak servise sunuyoruz.

Tane Tane Pirinç Pilavımız hazır. Üzerine karabiber serperek, servise sunabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.