İran Usulü Piliç

23.12.2012
2.719
İran Usulü Piliç

İran Usulü Piliç

Bu tarif bir harika. Hem tavuğu, hem de pilavı içinde. Biraz yorulacaksınız ama buna değecek. Burada çilav diye söz ettiğimiz aslında pilav. İranlıların özel bir pilav tarifi. Oldukça da lezzetli. Püf noktası vermem gerekirse; Piliç her zaman kısık ateşte pişirilir. Ayrıca her ne kadar İran pirinciyle pişirilenler kadar lezzetli olmasa da bulunamadığı takdirde çilavda ekstra ekstra viyolin pirinci kullanılabilir. Kolay gelsin…

MALZEMELERİ:

  • 3 tane piliç
  • 5 çorba kaşığı sıvıyağ
  • 2 tane domates ya da yarım gr. domates salçası
  • 1 kahve fincanı su
  • 1 tane patlıcan
  • Yeteri kadar tuz
   ÇİLAV İÇİN:
  • 1,5 bardak amberbu pirinci
  • 12 bardak su
  • 2 çorba kaşığı tuz
  • 6 çorba kaşığı tereyağı
   iran usulu pilic

YAPILIŞI:

1. Alaca soyulmuş patlıcan ortadan ikiye bölünür ve 2 parmak eninde küçük parçalara ayrılır. Sıvıyağ kızdırılır ve patlıcanlar yağa atılır. Peıııbeleşerıe kadar kızartıldıktan sonra delikli kepçeyle süzülerek tabağa alınır.
Tenceredeki kızgın yağ. bölüm başında anlatıldığı gibi temizlenmiş, tütsülenmiş, ayaklan gerisine geçirilmiş ve tuzlanmış piliçler ilave edilir. Kapak kapatılarak önce bir tarafları, sonra diğer tarafları çevrilerek nar gibi olana kadar ortadan az ateşte 20-30 dakika kızartılır.


Sponsorlu Baglantilar2. Soyulmuş, küçük parçalara doğranmış domatesler, bir kahve fincanı su piliçlere ilave edilir. Tekrar kapak kapatılır ve domates suyunu salıp çekinceye kadar kısık ateşte 30 dakika daha pişirilir. Sonra ateşten alınan piliçler kol, göğüs, but ve sut olarak parçalanır ve tekrar tencereye koyulur.

3. Diğer tarafta büyükçe bir tencereye; 12 bardak su ve 2 kaşık tuz koyulur ve kaynamaya bırakılır. Daha önce 2 silme çorba kaşığı tuz ve 5 bardak sıcak suda 12-15 saat bekletilmiş ve hafifçe ovalayarak 3-5 kez yıkanmış Amberbu pirinci kaynayan suya ilave edilir. 12 dakika haşlandıktan sonra ince delikli süzgeçle süzülen pirinçler küçük bir tencereye alınır. Üzerlerine erimemiş haldeki tereyağının tümü koyulur ve kızarmış patlıcanlar üzerlerine yerleştirilir.

4. Tencerenin kapağı sıkıca kapatılır ve pilav çok kısık ısıdaki fırında veya ocakta 1 saat demlendirilir.
Ateşten alınan pilav, iyice karıştırılır ve servis tabağı¬nın bir tarafına koyulur. Diğer tarafına parçalanmış piliçler yerleştirilir. Piliçlerin üzerine ince bir süzgeçten geçirilmiş yemeğin sosu dökülür ve servis yapılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.