Ispanak Köftesi Tarifi

15.09.2015
7.174
Ispanak Köftesi Tarifi

Ispanak Köftesi Tarifi
Pazara çıktığımda tazecik ıspanakları tezgahta gördüğümde çok mutlu oldum. Çünkü en sevdiğim sebzelerden biri, yemeğini de, böreğini de çok severim. Yalnız ailede sevmeyenler de var. İşte bu verdiğim tarif ile onları bile mutlu edebiliyorum. Ben de yeni öğrendim sayılır. Gerçekten çok lezzetli oluyor. Dediğim gibi ıspanak sevmeyenler bile bayılıyor. Özellikle de çocuklar… Bence biran önce bu lezzetli köfteleri yapmalısınız.
MALZEMELERİ:
1 kg. taze ıspanak
1 soğan
1 yumurta
1,5 bardak un
1 bardak kaşar peyniri rendesi
Beyaz peynir
Tuz
Karabiber
KIZARTMAK İÇİN:
Galeta unu
Sıvı yağ
ispanak koftesi
YAPILIŞI:
Öncelikle ıspanaklarımızın kök kısımlarını alıyoruz ve sadece yaprak kısımlarını doğruyoruz. Daha sonra akan suyun altında yıkıyoruz. Ardından bir mutfak leğenine su doldurup, ıspanaklarımızı koyuyoruz ve sirke ekleyerek, bu şekilde bekletiyoruz.


Sponsorlu BaglantilarBöyle olunca içim çok daha rahat oluyor. Çünkü çok daha güzel temizleniyorlar.

Beklettikten sonra birkaç su daha akan suyun altında yıkıyoruz ve süzülmeleri için kenara ayırıyoruz.

Soğanımızı yemeklikten daha küçük doğruyoruz. Bir tencereye az sıvı yağ koyuyoruz ve soğanımızı atıp, kavurmaya başlıyoruz.

Daha sonra ıspanaklarımızı ekliyoruz ve sularını salıp, çekene kadar karıştırarak kavuruyoruz. Kaurma işlemi bittikten sonra soğumasını bekliyoruz.

Daha sonra karıştırma kabına alıyoruz. Üzerine yumurta kırıyoruz. Kaşar rendesini ekliyoruz. Yarım bardak kadar da beyaz peynir rendesi ilave ediyoruz.

Tuz, karabiber ve unu da ilave edip, güzel bir şekilde harmanlıyoruz. Bu karışımı yarım saat kadar buzdolabında dinlendiriyoruz. Daha sonra hazırladığımız karışımdan parçalar alıyoruz. Çok az galeta ununa buluyoruz.

Kızdırdığımız sıvı yağ da arkalı önlü kızartıyoruz. Dikkat edilmesi gereken, bir tarafı tam pişip, kendini tutmadan diğer tarafa çevirmeyin.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.