Kıymalı Kapuska Tarifi

19.10.2015
16.112
Kıymalı Kapuska Tarifi

Kıymalı Kapuska Tarifi
Çoğu insanın aksine küçüklüğümden beri en sevdiğim yemektir kapuska… Aslında tadına baksalar herkes de çok sever. Sadece pişerken oluşan kokudan dolayı sevmiyorlar diye düşünüyorum. Neyse ki bizim evde sevmeyen yok… Şimdi pazarda taze lahanalar da bol. Artık kış boyu alır afiyetle yeriz. Bence sizler de en kısa zamanda deneyin derim. Pişerken kurutulmuş küçük kırmızı biberlerden bulursanız bir iki tane içine atın. Çok lezzetli oluyor. Acı severler yerken o biberlerin tohumlarını çıkarıyor ve güzel bir lezzet çıkıyor ortaya…
MALZEMELERİ:
1 küçük boy yemeklik lahana
250 gr. dana kıyma
1 tane soğan
1 dolu yemek kaşığı salça
Tuz
Sıvı yağ
kiymali kapuska
YAPILIŞI:
Lahanamızın dış kabuklarını alıyoruz. Daha sonra rastgele dilimleyerek, küçük küçük doğruyoruz. Lahanamızı birkaç su yıkıyoruz. Daha sonra da sirkeli suya koyuyoruz ve biraz bekletiyoruz.


Sponsorlu BaglantilarBu şekilde çok daha güzel temzileniyor. Daha sonra yine akan suyun altında yıkayıp, süzülmesi için kenara alıyoruz.

Soğanımızı yemeklik doğruyoruz. Tenceremize sıvı yağı alıyoruz. Soğanımızı bir iki çevirip, kıymamızı ekliyoruz. Kıymamız suyunu salıp, çekince salçayı ilave ediyoruz. Kokusu çıkana kadar kavurduktan sonra azar azar lahanalarımızı ilave ediyoruz.

İlk başta karıştırmak zordur. Ama lahanalarımız çok beklemeden sönecektir. Bu aşamada lahananın ne kadar su saldığına bakıyoruz. Az su saldıysa sıcak su ilave ediyoruz. Tuzunu katıyoruz.

Kaynayana kadar harlı ateşte, kaynadıktan sonra kısık ateşte, lahanalarımız güzelce yumuşayana kadar pişiriyoruz.

Daha sonra sıcak olarak servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.