Portakallı Kereviz Yemeği Tarifi

28.11.2015
14.962
Portakallı Kereviz Yemeği Tarifi

Portakallı Kereviz Yemeği Tarifi
Kereviz, kış sebzeleri içinde en sevdiklerim arasında yer alıyor. Özellikle kokusuna bayılıyorum. Bu yüzden pazardan mevsiminde her hafta almaya özen gösteriyorum. Her türlü yemeğini de yapıyorum. Etlisini, kıymalısını, terbiyelisini… Ama en sevdiğim de bu içinde yine bir kış meyvesi olan Portakallı Kereviz. Gerçekten portakal kerevize çok yakışıyor. Kereviz sevmeyenler bile bu şekilde iştahla yiyorlar. Özellikle de misafir için çok güzel bir zeytinyağlı oluyor. Bence daha önce denemediyseniz bir an önce kereviz ve portakallar tazecikken deneyin derim.
MALZEMELERİ:
2 tane orta büyüklükte Kereviz
1 tane soğan
1-2 tane havuç
5-6 tane Portakal
2 tane küp şeker
Tuz
Zeytinyağı
ÜZERİNE:
Dere otu
portakalli kereviz
YAPILIŞI:
Öncelikle kerevizlerimizi soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Kararmamaları için limonlu suda bekletiyoruz. Dilerseniz yapraklarını da atmayın. Güzelce yıkayıp, doğrayın ve yemeğinize koyun. Onlar da çok lezzet katıyor.


Sponsorlu BaglantilarPortakallarımızı sıkıyoruz ki hazır olsun.

Havuçlarımızı da soyuyoruz ve küçük küpler halinde doğruyoruz. Soğanımızı soyuyoruz ve ister yemeklik istersek de yarım ay şeklinde doğruyoruz.

Tencereye zeytinyağımızı koyup, soğanlarımızı kavuruyoruz. Soğanlarımız renk değiştirince havuçlarımızı ekleyerek kavurmaya devam ediyoruz.Daha sonra kervizlerimizi süzüp, soğan ve havuçların yanına ilave ediyoruz ve yaklaşık beş dakika kavuruyoruz.

Portakal suyunu ilave ediyoruz. Şekerini ve tuzunu katıyoruz. Portakal suyu kerevizlerin bir parmak altında olacak. Az gelirse az sıcak su ilavesi yapabilirsiniz.

Bu şekilde kereviz ve havuçlarımız yumuşayana kadar pişiriyoruz. Eğer yapraklarını kullanıyorsak pişmesine beş dakika kala içine atabiliriz.

Altını kapattıktan sonra dere otumuzu incecik kıyıyoruz ve üzerine serpeliyoruz. Daha sonra ılık veya soğuk olarak servise sunuyoruz.

Portakallı Kereviz Yemeği hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.