Biber Turşusu Tarifi

04.08.2015
11.174
Biber Turşusu Tarifi

Biber Turşusu Tarifi
Kışlık hazırlıklar başladı mı hanımlar? Konservelerin dışında kış için mutlaka turşu da yaparız. Yazın aldığımız tazecik sebzelerin turşusunu kurarız ve kışın da afiyetle yeriz… Özellikle kış ayında bakliyat yemekleri ile ayrı bir güzel gider… Bizim evde de hemen hemen her türlüsü yapılır. Tabi ki öncelik salatalık ve biber turşusunda olur her zaman… Tek tek yaptığım gibi karışık olarak da yaparım. Bugün pazardan taze biberlerimi aldım. Yapmaya başladım. Sizlerle de paylaşmak istedim ve kolay tarifi paylaşıyorum. Hepinize kolay gelsin. Ben bir kilodan yapıyorum. Sizler daha çok isterseniz malzemeleri biberin kilosuna göre arttırarak yapabilirsiniz.
MALZEMELERİ:
1 kg. süs biberi
1,5 baş sarımsak
4 bardak sirke (üzüm)
1 tatlı kaşığı şeker
2 tatlı kaşığı limon tuzu
1,5 çay bardağı iri tuz (kaya tuzu)
4-4,5 bardak su
biber tursusu tarifi
YAPILIŞI:
Öncelikle biberlerimizi güzelce yıkıyoruz ve sap kısımlarından kesiyoruz. Yalnız dikkat edin sapların altındaki kalın tabakayı bırakın ki biberlerimizin içi dağılmasın.


Sponsorlu BaglantilarDaha sonra 3 litrelik bidonumuza biberlerimizi güzelce dolduruyoruz. Onların üzerine ayıklanmış sarımsakları koyuyoruz. Bastırarak doldurun.

Limon tuzunu katıyoruz. Toz şekeri serpiyoruz.

Bir kasede sirke, kaya tuzu karıştırıyoruz ve turşumuza döküyoruz. Ardından suyumuzu ekliyoruz. Kavanozun içi tamamen dolana kadar bu işlemi uyguluyoruz.

Yani verdiğim su miktarı yetmez ise kavanozu dolduracak kadar su eklemeye devam ediyoruz. Kapağını kapatıp, güneş almayan serin bir yerde 15 gün veya kışa kadar bekletiyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.