Patlıcan Silkmesi Tarifi

24.04.2018
1.643
Patlıcan Silkmesi Tarifi

Patlıcan Silkmesi Tarifi

Havalar ısınmaya başladı. Hafif yemeklere daha çok ağırlık vereceğiz. Özellikle de zeytinyağlılara… Bu gün sizlere çok lezzetli ve çok hafif bir yemek tarifimiz var. Özellikle de patlıcan severler bayılacaklar.

MALZEMELERİ:
Yarım kg. patlıcan
2 tane biber
1 tane soğan
4 diş sarımsak
4-5 tane domates
1 tane küp şeker
Tuz
3-4 çorba kaşığı zeytinyağı
patlican silkmesi
YAPILIŞI:
Patlıcanlarımızı alaca olarak soyuyoruz. Ardından bir parmak kalınlığında 2-3 cm. uzunluğunda doğruyoruz. Bir kaba alıyoruz. Su ilave edip, tuz atıyoruz. Yaklaşık yarım saat kadar bekliyoruz ki acı suyu çıksın.


Sponsorlu BaglantilarBu arada diğer malzemeleri hazırlayalım. Soğanımızı soyuyoruz ve yemeklik doğruyoruz. Biberlerimizin de tohumlarını alıyoruz ve doğruyoruz. Domateslerimizin kabuklarını soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz. Sarımsaklarımızı soyuyoruz ve doğruyoruz.

Patlıcanlarımızı tuzlu sudan alıyoruz ve akan suyun altında yıkayıp, süzülmeleri için kenara alıyoruz.

Tencerenin en altına soğan ve sarımsakları koyuyoruz. Ardından biberlerimizi ekliyoruz. Onun üzerine de patlıcanlarımızı koyuyoruz.

En üste domatesleri koyup, tuz ve şekeri de atıyoruz. Zeytinyağını gezdiriyoruz.

Tencerenin kapağını kapatıyoruz ve ocağı açıyoruz. Önce harlı ateşte yemeğin fokurdamasını bekliyoruz. Fokurdayınca ocağı kısıyoruz.

Ara sıra tencerenin kapağını bir bez ile kulplarından tutarak silkeler gibi sallıyoruz. Bu şekilde karıştırıyoruz. İçine kaşık sokmuyoruz.

Sebzelerimiz yumuşayana kadar kontrollü olarak pişiriyoruz. Piştikten sonra ister ılık, istersek de sıcak olarak servise sunuyoruz.

Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.