Pirinçli Kabak Yemeği Tarifi

29.05.2015
7.996
Pirinçli Kabak Yemeği Tarifi

Pirinçli Kabak Yemeği Tarifi
Bu tarif çok hafif ve yapılışı da çok pratik bir sebze yemeği… Kabak hemen hemen her türlü yenebilen sebzelerden biri… Bizim evde çok seviliyor. Özellikle de dolması… Havalar ısınması ile birlikte sebze yemeklerine daha ağırlık verdiğimiz için benim sıklıkla yaptığım yemeklerden biri de bu… O kadar lezzetli ki… Yanına ayran ile mükemmel gidiyor. Ayrıca bir et yemeğinin yanına yapılabilecek sebze yemeği de olabilir. Yapılışı çok kolay bir o kadar da lezzetli… Hepinize kolay gelsin.
MALZEMELERİ:
4-5 tane kabak
Yarım çay bardağından biraz fazla pirinç
1 tane soğan
1 çorba kaşığı salça
Maydanoz
Tuz
İsteğe bağlı kuru nane
pirincli kabak yemegi
YAPILIŞI:


Sponsorlu BaglantilarÖncelikle kabaklarımızı soyuyoruz ve isteğe bağlı daire veya yarım daire şeklinde doğrayıp, suya koyuyoruz. Soğanımızı yemeklik doğruyoruz. Tenceremize sıvı yağımızı alıyoruz ve soğanlarımızı atıp, kavurmaya başlıyoruz. Soğanların rengi hafif değişince salçamızı ekleyerek kavurmaya devam ediyoruz. Salçanın da kokusu çıktıktan sonra süzdüğümüz kabakları koyup, kavurma işlemini sürdürüyoruz.

Bu arada kabaklar suyunu salacaktır. Ocağın altını kısıyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz. Bu şekilde kabaklar kendi suyunu çekecektir. Suyunu çekince iki bardak kadar sıcak su ekliyoruz. Tuzunu ilave ediyoruz.

Hemen ardından yıkadığımız pirinçleri katıyoruz. Kaynayana kadar yüksek ateşte, kaynadıktan sonra da kısık ateşte pişiriyoruz.

Bu arada maydanozu yıkayıp, incecik kıyıyoruz. Yemeğe suyumuz az gelirse az sıcak su ilave edebilirsiniz. Fakat bu yemek çok sulu olmuyor. Ona göre davranın.

Yemeğimiz piştikten sonra altını kapatıyoruz. Kullanıyorsak kuru nane serpiyoruz. Ardından maydanozları da serpiştirip, kapağını kapatarak dinlendiriyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.