Portakal Kabuğu Reçeli

10.12.2018
1.157
Portakal Kabuğu Reçeli

Portakal Kabuğu Reçeli

Portakalın zamanı geldi. Tatlılarımızda, zeytinyağlı yemeklerimizde sık sık kullanmaya başlayacağız. Bu gün kabuğundan güzel bir reçel yapalım diyorum. Hem kabuklarımız atılmamış olur hem de evimizde kendi yaptığımız sağlık bir reçel yemiş oluruz.

MALZEMELERİ:
10 tane portakal
5 su bardağı şeker
1 su bardağı portakal suyu
4 su bardağı su
Çeyrek limon suyu
portakal kabugu receli
YAPILIŞI:
Portakallarımızı iyice yıkadıktan sonra soyuyoruz. Çok fazla beyaz kısımlarını almayacak şekilde kesiyoruz. Kabuklarımızı ince ince doğruyoruz.


Sponsorlu BaglantilarBir kaba alıyoruz. İçine su ilave edip, bir gece bu suda bekletiyoruz. Bu şekilde acılıklarını almış olacağız.

Ertesi gün suyunu süzüyoruz. Reçelimizi yapacağımız tencereye kabuklarımızı alıyoruz. Üzerilerini geçecek kadar su ekliyoruz ve bir taşım kaynatıp, bu suyu da döküyoruz.

Ardından reçeli yaparken kullanacağımız 4 bardak suyu katıyoruz. 1 bardak portakal suyunu da ilave ediyoruz. Şekerini ekliyoruz ve kapağı açık olarak 1 saat boyunca kaynatıyoruz. Oluşan köpükleri bir kevgirle temizliyoruz. Koyulaştığını anladığımızda limon suyunu katıp, beş dakika daha kaynatıp, altını kapatıyoruz.

Sıcakken kavanoza dolduruyoruz. Ağzını kapatıp, soğuyana kadar bekletiyoruz.

Daha sonra kullanmak üzere buzdolabına kaldırıyoruz.

Afiyet olsun.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.