İncir Reçeli Tarifi

06.09.2015
6.369
İncir Reçeli Tarifi

İncir Reçeli Tarifi
Pazara her çıktığımda mevsiminde taze sebze ve meyveleri gördükçe çok hoşuma gidiyor. İşte onlardan biri daha… Görüp, almamazlık yapamazdım çünkü en sevdiğim meyvelerden biri… Bizim evde önceden de söylediğim gibi reçel çok seviliyor. Bu yüzden ben de mevsimine uygun meyveleri alıp, mutlaka yapıyorum. İncir de onlardan biri… Tezgahta gel al beni diye bağırıyorudu sanki 🙂 . Bende kayıtsız kalamadım. Sonra aklıma siz geldiniz. Dedim hemen bu lezzetli reçel tarifini paylaşmalıyım. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, çok fazla kaynatmayın ki ağda gibi olmasın. İncirin rengi değişip, kıvamı artıncaya kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Kontrollü olmanızda fayda var. Hepinize kolay gelsin.
MALZEMELERİ:
1 kg. taze incir
2 kg. toz şeker
Yarım limon suyu
incir receli
YAPILIŞI:
Öncelikle incirlerimizi güzelce yıkıyoruz. Daha sonra istediğimiz ölçüde ikiye veya üçe doğruyoruz. Yalnız incirleriniz benimkiler gibi küçük ise hiç doğramanıza gerek yok.


Sponsorlu BaglantilarSap kısımlarını alıyoruz. Bir tencereye koyup, üzerine toz şekerini koyuyoruz ve tencerenin kapağını kapatıyoruz. Bu şekilde bir gece tencerede bekletiyoruz.

Ertesi sabah tenceremizi ocağa alıyoruz ve kısık ateşte açıyoruz. Ayriyetten suya gerek yok. Çünkü geceden şeker ile bekletildiği için yeteri kadar sulanacaktır.

Bu şekilde bir saat kadar kaynatıyoruz. Çok kontrollü olun. İncirleri kaşık ile karıştırmayın. Arada tencereyi sallayın. Karıştırırsanız dağılabilirler.

Ben bir saat dedim fakat bazı incirlerin pişme süresi farklı olabilir. O yüzden de kontrol önemli… Çok kaynatmayın. İncirlerin rengi dönsün yeterli olacaktır. Kaynadıktan sonra limon suyunu sıkıyoruz ve altını kapatıyoruz. Reçelin suyunu damlatın yavaş akıyorsa olmuş demektir.

Soğuduktan sonra kavanoza dolduruyoruz. Serin ve güneş görmeyen bir yerde saklıyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.