Zeytinyağlı Pirinçli Pırasa Tarifi

09.11.2015
3.866
Zeytinyağlı Pirinçli Pırasa Tarifi

Zeytinyağlı Pirinçli Pırasa Tarifi
Kış geldi, kış sebzeleri de pazarda boy göstermeye başladı. İşte onlardan biri… Ve benim en sevdiğim sebzelerden biri… Pazarda görünce dayanamadım hemen aldım. Çoğu kişi pek sevmese de neyse ki bizim evdeki herkes severek yiyorlar. Etlisini veya kıymalısını da yapıyorum. Fakat en sevdiğim bu tarifte olduğu gibi zeytinyağlısı… Çok lezzetli oluyor. Zeytinyağlı olmasına rağmen insanı çok güzel doyuruyor. Umarım sizler de seversiniz.
MALZEMELERİ:
4-5 sap pırasa
2-3 tane havuç
Yarım çay bardağından biraz fazla zeytinyağı
Yarım çay bardağından biraz fazla pirinç
Tuz
2 kesme şeker
Yarım limon suyu
1 tatlı kaşığı un
Su
zeytinyagli pirasa
YAPILIŞI:
Öncelikle pırasalarımızın üst kabuklarını soyuyoruz. Ardından daha çok beyaz tarafları da olmak üzere yeşil kısımlarından da bir miktar verev olarak, iki parmak kalınlığında doğruyoruz.


Sponsorlu BaglantilarHavuçlarımızı traşlıyoruz ve onları da verev şekilde doğruyoruz.

Tenceremize zeytinyağımızı alıyoruz. Havuçlarımızı ekleyerek birkaç kez karıştırıyoruz. Daha sonra pırasalarımızı katıyoruz ve kapağını kapatıp, orta harlı ateşte 8-10 dakika pişiriyoruz.

Bir kaba tuz, kesme şeker, yaklaşık 4-5 su bardağı su, un ve limon suyunu koyup, şeker ve tuz iyice eriyene kadar karıştırıyoruz. Daha sonra karışımımızı tenceremize ekliyoruz ve kapağını tekrar kapatıyoruz.

Karıştırmıyoruz. Çünkü pırasa karışınca dağılabilen bir sebze, tencereyi sallamanız yeterli olacaktır. Pırasa ve havuçlarımız tam yumuşamadan yıkadığımız pirinçleri ilave ediyoruz.

Daha sonra tüm sebzeler ve pirinçler güzelce yumuşayana kadar kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Yemek susuz oldu diye korkmayın. Zaten susuz oluyor. Ama illa biraz fazla sulu kalsın derseniz pişerken bir bardak daha sıcak su ilave edebilirsiniz.

Dediğim gibi kaşıkla karıştırmayın. Arada tencereyi sallamanız yeterli olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.