Ayva Reçeli Yapılışı

24.11.2015
4.195
Ayva Reçeli Yapılışı

Ayva Reçeli Yapılışı
Pazarda ayvaları gördüm ve çok sevindim. Gerçekten çok sevdiğim bir meyve… Üstelik çok da faydalı… Ben kışın bol bol ayva reçeli de yaparım. Hem yapılışı kolay hem de kendim yaptığım için çok doğal. Çünkü dışarıdan alınanlarda ne kadar doğal deseler de katkı maddeleri oluyor. Yapılışı oldukça da basit. Hazır mevsimine de girmişken bence kendi reçelinizi kendiniz yapın derim.
MALZEMELERİ:
4 tane büyük boy Ayva
4 bardak şeker
3 bardak su
4-5 tane karanfil
1 çorba kaşığı limon suyu
ayva receli
YAPILIŞI:
Öncelikle ayvalarımızı soyuyoruz. İnce olarak soymaya bakın. Daha sonra çekirdeklerini alıp, doğruyoruz. Çekirdeklerini atmayın. Çünkü reçelimize renk verecek olan madde çekirdekleri…


Sponsorlu BaglantilarBüyük bir kaba aldığımız ayvaların üzerine şekeri ekliyoruz ve kapağını kapatarak birkaç saat bekletiyoruz. Şekerimizi kendiliğinden eridikten sonra tenceremize alıyoruz.

Üzerine suyumuzu ekleyerek, ocağımızı açıyoruz. Ayırdığımız çekirdeklerimizi de ilave ediyoruz ve reçelimizi kaynamaya bırakıyoruz.

İstediğimiz kıvamı alana kadar kaynatıyoruz. Ocağı kapamaya yaklaşık on dakika kala limon suyumuzu ve karanfillerimizi ilave ediyoruz.

Kısık ateşte birkaç dakika daha kaynatıp, altını kapatıyoruz. Sıcak haldeki reçelimizi kavanozlarımıza dolduruyoruz ve kapağını kapatıp, ters çeviriyoruz.

Bu şekilde soğuyana kadar bekletiyoruz. Daha sonra buzdolabına kaldırıyoruz ve kullanacağımız zaman alıp, kabımıza koyuyoruz. Sonra kavanozun kapağın kapatıp, tekrar buzdolabına kaldırıyoruz.

Ayva Reçeli hazır. Afiyet olsun…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.