Etli Lahana Sarması Tarifi

14.10.2015
3.081
Etli Lahana Sarması Tarifi

Etli Lahana Sarması Tarifi
Pazarda taze yeni lahanaları görünce dayanamadım. Çok da mutlu oldum. Çünkü bizim evde kış sebzeleri çok sevilir. O yönden şanslıyım. Çoğu evde kokularından dolayı tercih edilmez. Tabi hemen aldım. En sevdiğimiz tariflerden biri olan sarmayı yaptım. Bayıla bayıla yedik. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve yağda kızdırılmış kırmızı biberle mükemmel oluyor. Hemen sizlerle de paylaşmak istedim. Umarım seversiniz.
MALZEMELERİ:
1 tane sarmalık lahana
250 gr. dana kıyma
2 bardak pirinç
1 tane büyük soğan
1 çorba kaşığı biber salçası
1 çorba kaşığı domates salçası
Yarım bardak sıvı yağ
Tuz
Karabiber
Kuru nane
Su
etli lahana sarmasi
YAPILIŞI:
Lahanamızın baş tarafını kestikten sonra en üstteki yapraklarını alıyoruz. Bunları genellikle kullanmıyorum. Daha sonra dikkatlice yapraklarını ayırıyoruz.

Tencereye alıyoruz. Su da koyarak hafif haşlıyoruz. Bu arada soğanımızı soyup, küçk küçük doğruyoruz.


Sponsorlu BaglantilarSoğanımızı büyük bir kaba alıyoruz. İçine kıymamızı ilave ediyoruz. Pirincimizi yıkayıp ekliyoruz. Salçalarını katıyoruz. Tuzunu, karabiberini ve kuru nanesini ilave ediyoruz.

Bu arada yapraklarımız haşlandıysa çıkarıp, süzgeçte süzülmesini ve soğumasını sağlıyoruz. Hazırladığımız harca en son sıvı yağını ekliyoruz ve elimizle pirinçleri kırmadan harmanlıyoruz.

Yapraklarımızı tezgaha alıyoruz. Çok büyükse ikiye bölüyoruz. Bir kenarına harcımızdan koyup, yanlardan toplayarak sarıyoruz. Ben lahanayı yaprak gibi çok sıkı sarmıyorum. Pişerken suyu da içine girsin diye. Tabi ki iyice bol da olmayacak. Orta karar sarın.

Tüm yapraklar bitince tenceremizin altı kısmına birkaç tane yaprağı seriyoruz. Üzerine sarmalarımızı muntazam bir şekilde diziyoruz.

Üzerlerine bir tabak kapıyoruz. Üzerini iki parmak geçecek kadar sıcak su koyuyoruz. Tenceremizin kapağını kapatıyoruz. Ocağımızı önce harlı ateşte, kaynadıktan sonra da kısık ateşte açıyoruz.

Pirinçler yumuşayana ve suyunu güzelce çekene kadar kısık ateşte pişiriyoruz. Piştikten sonra altını kapatıyoruz. Ve kapağı kapalı olarak 20-25 dakika dinlendiriyoruz.

Daha sonra tabağa alıyoruz. Üzerine sarımsaklı yoğurt gezdiriyoruz ve yağda kızdırılmış kırmızı biber serperek, servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.