İrmik Helvası

05.12.2014
1.922
İrmik Helvası

İrmik Helvası

Helva deyince aklıma hep ilk olarak irmik helvası gelir. Ve küçüklüğümden beri çok severim. Evde annem kavurmaya başladığında çıkan o kokuyu çok severdim. Şimdi ben de sık sık evimde yapıyorum. bazen öyle ki soğumasını beklemeden sıcak sıcak bile yiyebiliyorum. Bizim aile de oldukça seviliyor. Ne zaman canımız tatlı çekse üşenmeden kalkıp, yapıyorum. Yazın da yanına vanilyalı dondurma koyuyorum çok güzel oluyor. Yemekli msafirlerime de yapmışlığım vardır. Umarım sizler de benim yaptığım bu tarifi seversiniz.

MALZEMELERİ:

  • 500 gr. irmik
  • 250. gr. margarin
  • 4 bardak şeker
  • 5 bardak su
  • 1 paket çam fıstığı
   ÜZERİNE:
  • İsteğe bağlı tarçın

irmik helvasi
YAPILIŞI:


Sponsorlu BaglantilarÖncelikle tenceremizin içinde margarinimizi eritiyoruz. ardından fıstıklarımızı ekliyoruz ve kavurmaya başlıyoruz. Fıstık kavurma zamanını size bırakıyorum.

Çünkü kimisi çok kavrulmuş seviyor kimisi az. Fıstığın yeteri kadar kavrulduğunu düşündüğünüzde irmiğimizi de içine atıyoruz ve ikisini birden kavurmaya devam ediyoruz.

Tabi bir de fıstığın irmkle de kavrulacağını hesap edin ve önceden ona göre kavurun. Daha sonra bu ikisine şekerimizi ilave ediyoruz ve bu sefer üçünü kavurmaya devam ediyoruz.

Birkaç dakika kavurduktan sonra suyunu ekliyoruz. Sürekli karıştırarak irmiğin suyu çekmesini sağlıyoruz. Suyunu iyice çektikten sonra altını kapatıyoruz.

Kapağını da kapayıp, demlenmeye bırakıyoruz. Daha sonra servise sunuyoruz. Servis sırasında üzerine tarçın koyabilirsiniz. Çok güzel tat veriyor. Burada şunu da söylemek isterim. Ben irmiğin rengi iyice dönene kadar kavuruyorum.

Çünkü kavrulmu tadını daha çok seviyorum. Siz dilerseniz kendi zevkinize göre az kavrulmuş da yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.