Köpoğlu Mancası Tarifi

18.05.2013
12.024
Köpoğlu Mancası Tarifi

Köpoğlu Mancası Tarifi

Çok kolay ve çok lezzetli bir mezedir. Patlıcan zaten yoğurda çok yakışan bir sebze olduğu için harika bir karışım çıkıyor ortaya… Ben evde özellikle yazın sık sık bu mezeyi yapıyorum. Öyle ki sadece bu meze ekmek ve karpuz ile karnımı doyurduğum oluyor. Hemen hemen her yemeğin yanına da yakışıyor. Özellikle köfte ve et yemekleri ile çok iyi gidiyor.  Bir kere deneyin. Emin olun çok sevecek ve sürekli yapmak isteyeceksiniz. Ayrıca yemeğe misafiriniz varsa masanız da bulundurmanız gereken mezelerden de biridir…

MALZEMELERİ:

  • 1 kg. patlıcan
  • 500 gr. dolmalık biber
  • Ayçiçeği yağı
  • Yoğurt
  • Sarmısak
  • Tuz Şeker
   kopoglumancasi

YAPILIŞI:


Sponsorlu BaglantilarPatlıcanları alacalı olarak ayıklayın ve küp küp kesin. Şeker ve tuz ilave ederek bir saat kadar bekletin. Bu süre daha da fazla olabilir. Eğer zamanınız yoksa en az bir saat bekletin.

Bu arada dolmalık biberleri küp küp kesin. Bir saat geçtikten sonra, patlıcanların acı sularını elle sıkarak çıkarın.

Kızgın ayçiçeği yağında kızartın. Tavadan alarak bir süzgece koyun. Aynı şekilde biberleri de kızartıp ayrı bir süzgece koyun. Çok kızarmışı iyi olmadığından biberler az kızarsın.

Yağları iyice süzüldükten sonra, kalan yağlarını emdirmek için, patlıcan ve biberleri kâğıt havlu üzerine koyun.

Ertesi gün, yoğurt, tuz ve sarımsağı (arzuya göre) karıştırın. Patlıcan ve biberleri bu yoğurtlu sosa bulayın. Yoğurt miktarını isteğe göre ayarlayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.