Soslu Karışık Kızartma Tarifi

22.06.2015
2.974
Soslu Karışık Kızartma Tarifi

Soslu Karışık Kızartma Tarifi
Yaz ayında en sık yaptığım yemeklerden biri de bu karışık kızartmadır. Gerçekten çok lezzetli olur ve insan yemeğe doyamaz. Hele bir de yanda bol sulu karpuz oldu mu tadına doyum olmaz. Benim en sevdiğim yemeklerden olduğu için sizlerle de paylaşmak istedim. Hem havalar sıcak, hem de Ramazan ayındayız. Tam akşam için uygun bir tarif… Yanına pilav, salata ve çorba doymanıza yeterli olacaktır. Arkasından bir de tatlı ya da meyve güzel bir iftar akşamı geçirebilirsiniz. Hepinize afiyet olsun.
MALZEMELERİ:
3-4 tane patlıcan
3-4 tane kabak
3 tane patates
5 tane yeşil biber
SOSU İÇİN:
3 tane olgun domates
3-4 diş sarımsak
Tuz
KIZARTMAK İÇİN:
Sıvı yağ
soslu karisik kizartma
YAPILIŞI:
Öncelikle patlıcanlarımızı alaca soyuyoruz ve istediğimiz şekil ve boyutta doğruyoruz. Ardından tuzlu suya koyuyoruz ki acı suyu gitsin.


Sponsorlu BaglantilarKabaklarımızı da soyup, doğruyoruz. Ben genellikle sebzeler beklerken suda bekletirim. Onları sade suya koyuyoruz.

Patateslerimizi soyuyoruz ve doğradıktan sonra suya koyuyoruz.

Biberlerimizin tohumlarını alıyoruz. Ve istediğimiz büyüklükte doğruyoruz.

Öncelikle tavamıza sıvı yağı koyuyoruz. Yağ kızarken patateslerimizi süzüp iyice kuruluyoruz ve kızgın yağa atıyoruz. Bu aşamada biraz da tuz serpeliyoruz. Patateslerimiz kızardıktan sonra bol halu kağıt serdiğimiz tabağa alıyoruz. Üste de havlu kağıt bastırın ki fazla yağları iyice gitsin.

Daha sonra kabaklarımızı da süzüp, kuruluyoruz ve kızartıyoruz. Onları da patatesler gibi bol havlu kağıt serilmiş başka bir yere çıkarıyoruz.

Patlıcanlarımızı da süzüp, kuruladıktan sonra aynı şekilde kızartıp, havlu kağıda çıkartıyoruz.

Biberlere de aynı işlemi uyguluyoruz.

Sosu için, domateslerimizi rendeliyoruz. Sos tavamıza domateslerimizi koyup, ocağımızı aıyoruz. Ardından soyup, doğradığımız sarımsakları atıyoruz. Tuzunu katıyoruz ve güzelce pişirip, sosumuzu hazırlıyoruz.

Büyük bir servis tabağına kızarttığımız sebzeleri koyup, harmanlıyoruz. Üzerlerine de sosumuzu döküyoruz ve sıcak olarak servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.