Taze Fasulye Dizmesi Tarifi

11.09.2015
2.139
Taze Fasulye Dizmesi Tarifi

Taze Fasulye Dizmesi Tarifi
Yaptığım zeytinyağlı yemeklerin başında taze fasulye gelir. Çok severim. Yapmayı da yemeyi de… Yapıp, sunduğum insanlarda beğenirler. Yazdan da kış için mutlaka yaparım. Taze fasulyeyi normal zeytinyağlı yaparken bu lezzetli ve görüntüsü çok güzel tarifi öğrendim. Artık misafirlerime bu şekilde yapıyorum. Sofrada servis yapıyorum. Öncelikle görüntüsüne bayılıyorlar. Sizlerinde beğeneceğinizi umarak paylaşmak istedim.
MALZEMELERİ:
1 kg. taze fasulye
3-4 tane olgun domates
2 tane soğan
Tuz
1 tane küp şeker
Zeytinyağı
Su
taze fasulye dizmesi
YAPILIŞI:
Öncelikle fasulyelerimizi güzelce ayıklıyoruz. Çok uzunlarsa ikiye bölebiliriz. Fakat tenceremize dizince tam gelecek şekildeyse kesmeye gerek yok.


Sponsorlu BaglantilarSoğanlarımızı soyup, yemeklik doğruyoruz. Domateslerimizin biri hariç diğerlerinin kabuklarını soyuyoruz ve küp küp doğruyoruz.

Tenceremizin tam ortasına bütün domatesimizi koyuyoruz. Çevresine bir sıra fasulyeleri güzelce diziyoruz. Onların üzerine domates ve soğan serpeliyoruz. Tuz ekliyoruz. Daha sonra tekrar fasulye, onun üzerine domates, soğan ve tuz… Bu şekilde bütün malzemeleri bitiriyoruz.

Bütün malzeme bitince bir kahve fincanı zeytinyağı döküyoruz. Bir buçuk bardak kadar sıcak suyu döküp, şekerini atıyoruz.

Tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve kısık ateşte yaklaşık 40-45 dakika kadar pişiriyoruz. Tabi kontrollü olun. Çünkü fasulyenin cinsi pişme süresini değiştiriyor.

Piştikten sonra yuvarlak ve büyük bir servis tabağına tenceremizi terse çevirip, servise sunuyoruz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.