Semizotu Yemeği Yapılışı (Resimli Anlatım)

09.05.2014
1.585
Semizotu Yemeği Yapılışı (Resimli Anlatım)

Semizotu Yemeği Yapılışı (Resimli Anlatım)

Semizotu en taze şekilde pazar tezgahlarında boy göztermeye başlamışken sizlere tarifini vermeden geçmek istemedim. Özellikle vücut için çok faydalı olduğundan yaz ayında sık sık yapıyor ve aileme yediriyorum. Ayrıca salatası da çok güzel oluyor. Salatanın tarifine Buradan ulaşabilirsiniz.

MALZEMELERİ:

  • 2 demet semizotu
  • 1 tane soğan
  • 4 tane domates
  • Sıvıyağ
  • Yarım çay bardağı pirinç veya pilavlık bulgur
  • Tuz
   semizotu

YAPILIŞI:


Sponsorlu Baglantilar1. Öncelikle semizotlarımızı ayıklıyoruz. Ardından akan suyun altında yıkıyoruz. Bir leğenin içerisine su dolduruyoruz. Ayıkladığımız semizotlarını içerisine koyuyoruz. Üzerine de bol sirke döküyoruz ki iyice temizlensinler. Bu şekilde biraz bekletiyoruz.

a c

2. Bu arada soğanımızı yemeklik doğruyoruz. Domateslerimizin de kabuklarını soyduktan sonra doğruyoruz. Tenceremizin içerisine sıvıyağımızı koyuyoruz. Soğan ve domateslerimizi tenceremize attıktan sonra biraz kavuruyoruz ardından süzdüğümüz semizotlarını içine koyuyoruz.

3. Semizotları sönüp, suyunu saldıktan sonra  yıkayıp, süzdüğümüz pirinç veya bulgurumuzu katıyoruz. Semizotunun saldığı suya göre az veya çok sıcak su ki çok gerektirmez, ekliyoruz. Tuzunu da ilave ediyoruz. Ve bir kez karıştırdıktan sonra kısk ateşte pişmeye bırakıyoruz. Diriliğini kendimiz zevkimize göre ayarlıyoruz. Sıcak olarak servise sunuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.